Avatar billede AnyFellow Mester
16. maj 2005 - 22:26 Der er 6 kommentarer og
3 løsninger

Vurdering af hjemmeside for fodboldhold

Hej

Jeg har lavet en hjemmeside for en fodboldklub ved navn B91 Randers (siden er fortsat under videreudvikling).

Venligst giv feedback på hjemmesiden, gerne både ris og ros.

http://www.b91randers.dk


/Karsten
Avatar billede boxer Praktikant
16. maj 2005 - 22:34 #1
Helt klart en fin side. Men kan du ikke sætte opløsningen lidt op så den fylder lidt mere på skærmen.
Testet med IE.
Avatar billede vistodk Nybegynder
16. maj 2005 - 23:08 #2
sidder med en IE 1024 x 768 - og der er den fin - og TOTAL hurtig.  Hvad for et cms er det?
Avatar billede the_email Nybegynder
16. maj 2005 - 23:14 #3
Ser den med Mozilla Firefox i 1152 x 864 og det virker perfekt.
Jeg kan godt lige dens enkle design.
Det eneste jeg savner er et link til forsiden (måske kan jeg bare ikke få øje på det :-) )

/TheEmail
Avatar billede the_email Nybegynder
16. maj 2005 - 23:14 #4
lige=lide
Avatar billede kimmys Nybegynder
17. maj 2005 - 01:32 #5
Ja som the email siger, et link til forsiden, og sørg måske også for at logoet linker til forsiden - det er meget brugt og jeg tjekker altid om en side har det!

Jamen kan da også li' det meget simple design! Men efter et par min synes jeg at det bliver for kedeligt! Savner sådan lidt effekt billeder for at bløde lidt op på designet!

Profil:

Synes at teksten skal ha' lige margener! Og så synes jeg den skal ha' samme afstand til begge sider!

Synes logoet er rigtigt flot! Og hvis det er et som i altid har brugt vil jeg ikke sige noget til det! Men hvis ikke, så vil jeg lige sige at normalt ville man nok ikke lave en spiller som løber væk fra en side, man ville nok ha' vendt personen om! Ens øjne vil automatisk følge spilleren, og desværre væk fra siden, hvis ham blev vendt, ville man komme "glidende" ind på siden!

Har ikke lige mere!
Avatar billede AnyFellow Mester
17. maj 2005 - 06:34 #6
boxer...> Vi har valgt at optimere siden til en opløsning på 1024 x768, men lavet så den akkurat kan vises i 800 x 600.

vistodk...> Det er et hjemmelavet CMS, opbygget fra bunden af (både login og forum).

the_email...> Helt enig, er skrevet på listen over "to-do-ting".

kimmys...> Må indrømme at jeg også synes lige marginer vil være pænest, men synes ikke om de huller der laves i teksten hist og pist.
Er til gengæld helt enig i at der mangler lidt mere spræl rundt omkring. Målet i første omgang var at få informationerne frem, og så herefter justere layout løbende :o)
Avatar billede kimmys Nybegynder
17. maj 2005 - 13:42 #7
Orddeling :D må være svaret tror jeg!

Men glæder mig til at se hvad der sker med siden når I får justeret designet lidt! Synes der mangler lidt "bold" altså fodbold over siden!
Avatar billede AnyFellow Mester
17. maj 2005 - 15:19 #8
kimmys...> Lægger du også et svar, så du kan få del i point :o)
Avatar billede kimmys Nybegynder
17. maj 2005 - 18:24 #9
hehe tjoo.. men gør det nu ikke for point :D Men smid da bare med dem!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester