Avatar billede kodak Mester
22. maj 2005 - 23:37 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Computer tænder & iexplore driller.

Der sker moget besynderligt for min computer. Når jeg har været væk fra min pc en week så har min computer tænt sig selv. jeg kan ikke lide det man forlader den slukket, 2 nætter efter kommer man tilbage og ser den tændt. Hvad kan det skyldes?

Der er også noget galt med mit iexplore.exe nogle gange når jeg trykker på et link eksempelvis i outlook så vil den ikke åbne siden men spørger der imod om jeg vil sende fejl rapotage hvorfor gør den det?
Avatar billede savle Nybegynder
23. maj 2005 - 04:50 #1
det kan være fordi at den står til at boot op på dit netkort i biosen under noget med power,  du kunne jo også sluk for stik kontrakten eller måske bag på din computer, den anden fejl kan du prøve at lave en rep. af system filerne, skriv i start/kør sfc /scannow du skal bruge din xp cd, eller lave en find og ret fejl i dit office program.
Avatar billede nva Praktikant
23. maj 2005 - 08:15 #2
det hedder vist 'wake on lan' eller noget i den stil
Avatar billede kodak Mester
29. august 2005 - 17:51 #3
Hmm den er begyndt at gøre det igen men har fået en til at rette det for mig.
Så lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester