I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.
Jeg bryder mig ikke om at linken forsvinder når man klikker på det.. en det er vist en smagssag... til gengæld gik der lang tid inden det gik op for mig at man faktisk kunne klikke på den røde link der kommer i stedet for.. (søg som rejsende)
Jeg synes det virker forvirrende, at når man går ind på \"Søg som chauffør\", så får man de annoncer der tilbyder kørsel. Burde det ikke være omvendt??
En sort streg som der er mellem menuen og indholdet.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.