23. maj 2005 - 21:53Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Ipod til surround og tilkobling af samme surround til fladskærm?
Hej,
Først og fremmest vil jeg gerne spørge om det er muligt at købe et stik som man kan sætte i ipod'en og så til surround anlægget, da det ville spare mig mange cd'er.. :)
Dernæst vil jeg gerne høre om hvordan man sætter surround til fladskærm? Jeg har nemlig været ude og kigge og mange af de billige har ikke de tre stik på siden (rød, gul og hvid) og så ville jeg høre om der er en anden mulighed for at sætte det til fladskærmen? Jeg vil nemlig gerne have ALT lyd igennem mit surround anlæg ... Anlægget er fra Denver ...
Håber der er nogen der kan svaret på dette vidtomspændende spørgsmål! :)
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Først og fremmest skal du tjekke dit anlæg for indgange, du ved hvis man forbinder en cd afspiller til en forstærker så gøres det via phono-kabel som har et rødt og et hvidt stik i begge ender.
Hvis du har nogle ledige som hedder noget ala AUX eller måske en CD indgang du ikke bruger så til din iPod skal du have fat i et kabel med et jack-stik i den ene ende og phono-stik i den anden ende på den måde får du din iPod's lyd ud på anlæget.
Dit spørgsmål om fladskærmen er jeg ikke sikker på jeg har forstået, hvis det er lyden fra din computer du vil have over på anlæget skal du have endnu et kabel med jack-stik i den ene ende og phono-stik i den anden ende, jackstikket går så i lydkortet og det andet i anlæget. Den rød/hvide/gule indgang du har på skærmen er som sagt en indgang og ikke en udgang. Det kan bruges til at koble f.eks. et video-kamera til din fladskærm, eller koble en dvd afspiller til, men ikke bruges til at trække lyden ud af skærmen, for skærmen for heller ingen lyd fra computeren jo ;)
Medmindre hans skærm har indbyggede højttalere ;) HUSK: Du skal ikke bruge en PHONO indgang da det er til pladespillere (Men det er der vist heller ikke i et Denver...)
Nu kommer lyden jo ikke just fra skærmen men fra pc'eren, altså lydkortet i pc'eren. HVIS der er højtalere i hans skærm og han vil trække lyden derfra og over i anlægget så skal det ske via en headphone udgang men det er jo ikke samme kvalitetslyd som ved den line-out der er i lydkortet, ergo jeg mener stadig at lyden skal trækkes ud af lydkortet i pc'eren og ikke skærmen ;)
Takker for jeres svar men det var ikke hvad jeg søgte, har imidlertidigt besluttet mig for at købe en HDD med mulighed for jukebox... Så problemet er løst..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.