Avatar billede f-andersen Nybegynder
25. maj 2005 - 11:31 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Størrelse på bruges hjemmedrev (home drive)

Hej eksperter

Jeg ønsker at en bruges hjemmedrev max må være på 20mb, men kan det ikke lade sig gøre at angive det vha. mit logon script? Jeg har et vbs script som kører når brugeren logger på.

Jeg har været ved at rode med Quota, men min brugers drev bliver godt nok 20mb, men det gør brugerens fælles drev også!

Kan det ikke lade sig gøre at ordne det via et vbs script?

Mvh. F-andersen
Avatar billede screem_brille Novice
25. maj 2005 - 14:59 #1
ikke mig bekendt, men du kan evt. klare det ved at lave er partion som du så deler som brugernes fælles drev (det bør også være muligt uden denne mindre besværlige løsning, men kan ikke lige komme på det lige nu.)
Avatar billede f-andersen Nybegynder
12. juli 2005 - 01:23 #2
Lukker spm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester