Avatar billede john5 Nybegynder
25. maj 2005 - 17:40 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Grafikkort til TV..

Hej..
Jeg har et Nvidia GeForce FX 5200 grafikkort med TV-out..
Der hørte sådan et lille rødt stik med, som jeg har forbundet med et andet som er forbundet med TV'et.. men hvordan får jeg billedet hen på TV skærmen?

Jeg læste på nettet et sted at jeg skulle højreklikke på min baggrund også gå i "egenskaber" også "Instillinger" også skulle der være to skærme på billedet også vælge den anden..
Men her er kun 1 skærm her... Hvad skal jeg gøre?
HVad gør jeg?
Avatar billede john5 Nybegynder
25. maj 2005 - 17:44 #1
forresten jeg kører Windows XP Pro..
Avatar billede screem_brille Novice
25. maj 2005 - 17:50 #2
kortet viser selv den ekstra skærm, når den har registreret den, så noget tyder på det ikke er forbundet korrekt.
Avatar billede john5 Nybegynder
25. maj 2005 - 18:02 #3
det forstår jeg ikke..
Det jeg har gjort:
Sat det lille røde stik i grafikkortet, forbundet det med et gult stik der er sat til et scar, også scar stikket ind i TV'et..
Burde det ikke være det? :/
Avatar billede john5 Nybegynder
25. maj 2005 - 18:05 #4
Har fået det til at virke.. :) nvm.
Avatar billede screem_brille Novice
25. maj 2005 - 20:40 #5
hvad var problemet så ?
Avatar billede john5 Nybegynder
25. maj 2005 - 21:48 #6
Problemet var at de der to skærme aldrig kom inde i egenskaber - instillinger.. og heller ikke et andet sted hvor jeg kunne vælge skærm.. men der var så et eller andet program noget der hørte med til driveren hvor jeg kunne vælge.. Lidt underligt..
Avatar billede screem_brille Novice
25. maj 2005 - 23:11 #7
ja meget underligt.....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester