Avatar billede kills Nybegynder
31. maj 2005 - 21:23 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Windows XP utroligt langsomt

Hej vi har lige fået ny computer for ikke så lang tid siden, da vi fik den virkede den fint, men nu er den utrolig langsom, alt får ufatteligt langsomt, jeg har scannet den for virus og spyware men den fandt ikke noget! antivirusen er ny opdateret..

nogen der har et bud på hvad der kan være galt ?
Avatar billede kills Nybegynder
31. maj 2005 - 21:28 #1
får='går*
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
31. maj 2005 - 21:48 #2
prøv at scanne med denne.-> http://housecall.trendmicro.com/housecall/start_corp.asp
hvis der ikke er nogle vira, så prøv dette trick.-> http://dbhome.dk/bartfreak/guider/Langsom%20computer2.htm
Avatar billede cel1 Novice
31. maj 2005 - 21:49 #3
hvilket virus program bruger du
Avatar billede cel1 Novice
31. maj 2005 - 21:54 #4
her er et link til et godt gratis virus program det har hjulpet mig hvor e-trust ikke kunne finde noget http://free.grisoft.com/freeweb.php/doc/Get%2BAVG%2BFREE/lng/us/tpl/v5
Avatar billede gratis Nybegynder
31. maj 2005 - 22:04 #5
selvom du har scannet for virus og spyware ka der godt ha sneget sig någet ind alligevel... hvis du synes det ku være en idé så følg denne procedure og opret et spørgsmål i virus kategorien

Download hijackthis herfra og gem det i en folder for sig selv på dit skrivebord

http://downloadportal.dk/showdownload.asp?rid=3967&sp=Hijackthis%201.91
eller et direkte download link herfra www.arlet.dk/hjt.exe

Start programmet, vælg at udføre en scan samt gemme en log fil.
Når hijackthis er færdig med at scanne vil den bede dig om en placering hvor du vil gemme "hijackthis" en tekst fil.
Gem den i samme folder som hijackthis. Når du har sagt okay popper der et nyt vindue frem med notepad med en masse tekst linjer. Marker alle linjerne og kopier dem herind så en log-tyder ka kigge på dem. Du må ikke selv begynde, at fikse noget i hijackthis.
Avatar billede kalp Novice
31. maj 2005 - 22:11 #6
Start med lidt rengøring.

Gå herefter i Start -> Programmer -> Tilbehør -> Systemværktøjer -> Diskoprydning og slet temp-filer, temporary internet files og papirkurv.

Sørg for IKKE, at have mere end et antivirus program kørende på en gang da de bare konflikter.
Avatar billede haverslev Novice
31. maj 2005 - 22:47 #7
En anden ting, mange overser iforbindelse med en langsommere opstart.
Hvis man kører med Norton Internet security så er der jo en hel del programmer som kan/skal have adgang til nettet.
Hvis man kun har givet programmerne tilladelse efterhånden som man har installeret dem, ja så laver Norton en slags "summering" i opstarten og checker hvilke programme har tilladelse og hvilke har ikke. Det går der jo lidt tid med, alt efter hvormange programmer man har installeret.
Hvis man f.eks ikke har kørt en programscanning og givet de programmer "Automatisk tilladelse" til at gå på nettet, ja så er den langsommere i opstarten.
Det kan ændres ved at udføre følgende.
Dobbeltklik på Norton globusen, nede ved uret, klik på linien "personlig firewall",
klik herefter på knappen "konfigurer"
Klik på Faneblad "programkontol", klik på knappen "programscanning"
Nu søger den hele computeren igennem, for programmer der vil/skal have adgang til nettet - nogen vil der står "automatisk" i og det er f.eks windows.
Når den er færdig med scanningen, er opgaven så at checke om alle programmerne der er fundet, skal have adgang til nettet.
Hvis man har nogle programmer, som man ikke ved hvad er og hvad de gør, så lad være med at give adgang. Her opfordre jeg til at hente f.eks programmet Spybot eller Ad-Aware og scanne sin pc igennem for snavs (spyware)
Hvis man derimod kender alle sine programmer, som vil have adgang til nettet - så sæt flueben i dem, ved at klikke på knappen "marker alle", Klik på knappen ”Udfør”
Avatar billede nva Praktikant
01. juni 2005 - 09:05 #8
Kan du under joblisten se hvilke processer der bruger cpu'en mest ?
Avatar billede kills Nybegynder
11. september 2005 - 13:57 #9
Lortet er formateret, nu virker det da optimalt...Tak for jeres hjælp ellers...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester