02. juni 2005 - 02:20Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Rod i /etc/fstab
Jeg er sq kommet til at gøre noget forkert da jeg mountede 2 harddiske til min Debian, nu siger den at den ikke kan finde bootharddisken og at jeg skal sætte cd'en for at formatere. Kan jeg rede det her ud uden at slette alt hvad jeg har liggende på Debian drevet?
Min Debian er installeret på /dev/hdc De 2 andre, som skulle fungere som backup drev var /dev/hda /dev/hdc
De blev begge partitioneret som primary og og formateret med mke2fs -j /dev/hda mke2fs -j /dev/hdb
Bagefter oprettede jeg mapperne til drevene mkdir /backup mkdir /private
Og tilføjede følgende til /etc/fstab (sådan ca., taget efter hvad jeg husker) hda /backup ext3 defaults 0 0 hdb /private ext3 defaults 0 0
Jeg er nu kommet ind til /etc/fstab og kan se at den har mistet al information om min hdc, men jeg er tvivl om, hvad jeg skal skrive i /etc/fstab for jeg kan boote op på hdc.
Nej jeg har ingen vigtige data, dog havde en ven hjulpet med at sætte en masse ting op, men han ville godt sætte det op igen (kunne ikke snakek med ham før tidligt i morges), så jeg formaterede den bare igen, da der ikke så ud til at være andre udveje.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.