Avatar billede smash839 Nybegynder
05. juni 2005 - 13:00 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

USB virker ikke.

Hej eksperter

Jeg har et problem med mine USB.
Jeg har 4 stk, og igen af dem virker, eller den siger at den ikke kan finde nogle af dem når jeg søger efter dem i tilføj hadware og når jeg tilslutter nogle enheder.
De har virket før, og jeg har ikke haft dem pillet ud.
Hvad kan problemet skyldes?
Og er der en måde, man kan finde ud af, om de er tilsluttet, så man ved om det er noget software den er gal med?
Håber i kan hjælpe.
Avatar billede duff80 Nybegynder
05. juni 2005 - 13:15 #1
Du skal sikkert have fat på en usbdriver...... Gå en på din bundkort producent´s hjemmeside og hent en usb driver
Avatar billede smash839 Nybegynder
05. juni 2005 - 13:17 #2
Okay, nu er problemet bare lige den, at jeg ikke lige her på stående fod ved hvad mit bundkort hedder :/
Avatar billede smash839 Nybegynder
05. juni 2005 - 13:50 #3
Det er ikke noget med at jeg mangler en driver, fordi den driver der hører til mit motherboard KT7 fra abit, er jo med i windows xp. Så jeg forstår ikke hvorfor de ikke virker, der er også nogle andre usb med til computeren, som ikke sidder på mit motherboard, og de virker heller ikke hvilket de jo gerne skulle.
Jeg har slet ingen anelse om hvorfor de pludselig ikke virker.
Avatar billede smash839 Nybegynder
05. juni 2005 - 13:51 #4
Jeg må lige prøve noget andet.
Avatar billede duff80 Nybegynder
05. juni 2005 - 14:03 #5
Kan du se dem i enhedshåndtering? (er der usb controllere) evt gule spørgsmåltegn...
Avatar billede zenze Nybegynder
05. juni 2005 - 16:32 #6
Er der på et tidspunkt blevet pillet ved indstillingerne for USB i BIOS-opsætningen? - så skal du måske have checket om det er ENABLE.
Avatar billede smash839 Nybegynder
07. juni 2005 - 22:17 #7
Zenze, jeg vandt ud af at det var min bios ting der :P - så tak for hjælpen.. <
smid et svar
Avatar billede zenze Nybegynder
22. juni 2005 - 23:03 #8
Det er OK - og nu for sent. Bare det virker nu, så er det jo fint.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester