Avatar billede xxmichelxx Nybegynder
05. juni 2005 - 13:24 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hvordan koder jeg siderne sammen i access ?

Hej.

Jeg har læst en del om cubakrisen, fordi jeg har projekt om det i skolen.
Jeg er ENE-mand i dette projekt.
Jeg har skrevet lidt om 5 emner:
-Optakten til cuba-krisen
-hovedpersonernes baggrund.
-amerikas, ussr's og cubas optræden i krisen.
-situationen efter krisen.

Jeg har tænkt på at lave et MINI program, og har sidet og leget lidt med acces 2000 men kan ikke finde ud af at "kode" siderne sammen :( så ville høre om der er en der vil hjælpe mig ?

Mini programmet har jeg tænkt på kunne være sådan så jeg har en forside med en overskrift, og så neden under er der disse fem emner man kan så klikke på disse emner, hvis man f.eks. klikker på "optakten til cuba-krisen" kommer man ind på en ny side hvor der står den tekst jeg har skrevet om optakten til cuba-krisen.

Er dette muligt at lave ?
Og er der evt en der gider lave det for mig ?
Projektet skal afleveres på onsdag, så det er meget vigtigt for mig at det er færdigt inden da :)

Jeg vil helst have der er en der forkalre mig hvordan jeg koder siderne sammen, sådan så man på forsiden kan klikke på en tekst eller billede og så kommer man ind på en anden side hvor teksten står ;)


Jeg er 13år, så jeg får IKKE karakter for det.



Mvh
Michel
Avatar billede torotune Nybegynder
05. juni 2005 - 13:55 #1
Hej,

Jeg tror du skal bruge PowerPoint til det i stedet for, det er forholdsvist nemt at bruge, og er mere velegnet til at lave præsentationer i, end Acces :-)
Avatar billede mugs Novice
05. juni 2005 - 16:38 #2
Hej Michel

Jeg kan til dels tilslutte mig torotune's forslag om at bruge PowerPoint eller et andet præsentationsprogram. Men der er helller ikke noget i vejen for at du kan bruge Access til det.

Når du har en forsidde med en række kommandoknapper, kan du kode dig frem til hvad der skal ske, når du trykker på knappen. Det du kalder "sider" er jo sikkert formularer som kan åbnes afhængig af, hvilken knap du trykker på.
Du kan f.eks have en formular der hedder "Optakten til cuba-krisen". det er ikke et godt navn, idet du helst ikke må have mellemrum eller specialtegn i dine formularnavne (Objektnavne). Kald i stedet for din formular for "Optakt".

På din forside kan du nu tage en kommandoknap fra værktøjslinien. Giv den en sigende titeltekst som f.eks "Optakt". I knappen VedKlik hændelse slaæ du nu skrive flg. kode:

DoCmd.openform "Optakt"

Når du trykker på knappen vil Access åbne den formular, hvis navn du har skrevet inden i "". Du kan nu sætte flere knapper på din forside der åbner andre formularer.

På hver enjekt formular kan du sætte en knap der i VedKklik har flg. kode:

DoCmd.Close 

Når du trykker på en sådan knap, vil du lukkke formularen og vende tilbage til det sted i databasen du kom fra.

Yderligere kan du på din forside sætte en knap med koden:

DoCmd.Quit

Det afsluttter din database og lukker Access.

Da jeg skal på tjenesterejse imorgen MAN har jeg ikke tid til at lave det for dig, men iaften er du velkommen til at vende tilbage hvis du har spørgsmål.
Avatar billede xxmichelxx Nybegynder
01. juli 2005 - 10:25 #3
Tusend tak mugs, men jeg glemte at kigge forbi, og lavede det istedet i html.

Mvh
Michel
Avatar billede mugs Novice
01. juli 2005 - 11:25 #4
OK Michel - Læg selv et svar og accepter det, så vi kan få spørgsmålet lukket :o)
Avatar billede xxmichelxx Nybegynder
06. juli 2005 - 08:08 #5
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET