05. juni 2005 - 19:30Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Problemer med explorer.exe og tasklinien
Jeg er begyndt at få problemer med at når jeg højreklikker på start, så kommer der er timeglas frem, men jeg kan intet gøre med hensyn til proceslinjen. Jeg kan sagtens arbejde via med programmer som jeg åbner via genvej på skrivebordet.
Det samme hvis jeg prøver at slette nogle filer, så "låser" den også, og jeg bliver ned til at lukke ved hjælp af ctrl+alt+del.
Jeg har kørt en scf /scannow, adware, ewido security, scannet med to forskellige virusprogrammer, intet har hjulpet.
Jeg har så fundet ud af, at når problemet sker, så kan jeg via crtl+alt+del lukke processen explorer.exe og derefter starte den samme sted fra igen, hvorefter proceslinjen virker igen (dog kun til jeg højreklikker på start igen...).
Jeg køre Win XP sp2.
Hvad kan jeg gøre, skal jeg virkelig til at formatere???
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Start stifinder - ”windows tast + E ” - klik på Funktioner, klik på Mappeindstillinger, klik på faneblad Vis. Sæt prik i "Vis skjulte filer og mapper" – Anvend. Find derefter disse mapper og slet indholdet i dem C:\Documents and Settings\NAVN\COOKIES C:\Documents and Settings\NAVN\Lokale indstillinger\Temp C:\Documents and Settings\NAVN\Lokale indstillinger\Temporary internet files
Diskoprydning: 1. Start > Alle programmer > Tilbehør > Systemværktøjer > Diskoprydning. 2. Vælg det drev der skal ryddes op på og tryk Ok. Nu beregner Windows, hvor meget plads der kan frigøres. 3. Så kan der vælges på hvad der skal fjernes, - Windows har valgt nogle på forhånd og der kan frit foretages til eller fravalg. Alt kan slettes uden problemer. - Tryk Ok. 4. Bekræft med Ja. Der udføres herefter oprydning, ud fra de principper der blev valgt. 5. Programmet lukker selv og der kan nu arbejdes med en kvikkere computer med mere plads på harddisken.
Diskdefragmentering: 1. Start > Alle programmer > Tilbehør > Systemværktøjer > Diskdefragmentering. 2. Grundlæggende handler det så om, at markere/vælge, det drev man ønsker at defragmentere. Og igen afhængigt af Windows version, er der forskel på, hvordan defragmenteringen sættes i gang, men det giver i alle tilfælde sig selv. Se efter en knap med påtegnelsen - Ok eller Defragmentér og tryk på den. 3. Når defragmenteringen er overstået for det valgte drev, kommer der en besked om, at det er gjort og afhængigt af Windows version, om man ønsker at defragmentere andre drev. Man kan så foretage sine valg. 4. Når det hele er overstået er der kun tilbage, at lukke værktøjet.
Jeg kan slette alt i: C:\Documents and Settings\NAVN\Lokale indstillinger\Temporary internet files C:\Documents and Settings\NAVN\COOKIES
Men i Temp mappen kun jeg kun slette de filer der ligger løst i roden, så snart jeg vælger mapperne, og trykker del, så låser den, så jeg har ingen mulighed for at slette det...
Findes der ikke et program som automatisk kan gå ind i ens reg database og tjekke op i mod hvilke programmer mv. man har liggende på sin computer? Som automatisk kan slette alt det skrammel som afinstallerede programmer efterlader sig??
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.