Avatar billede daliwi Nybegynder
06. juni 2005 - 22:02 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Underligt script og manglende banner?

Nogen der har en ide om hvorfor min bærbare ikke kan se banneret på denne side, samtidig med at den indsætter dette script i toppen af sidens kildekode?

<script language="JavaScript">
<!--
function SymError()
{
  return true;
}
window.onerror = SymError;
var SymRealWinOpen = window.open;
function SymWinOpen(url, name, attributes)
{
  return (new Object());
}
window.open = SymWinOpen;
//-->
</script>

Scriptet er ikke i den originale kildekode, så det er noget min bærbare selv indsætter.

Jeg har prøvet at geninstallere flashplayer for at få vist banneret, men det underlige er, at kildekoden til flashbanneret fuldstændig mangler i koden, når man kalder den frem på den bærbare.

Nogen forslag til hvad der kan være galt?
Avatar billede daliwi Nybegynder
06. juni 2005 - 22:03 #1
Ups, der skal vel også lige et link: http://www.cafediamanten.dk
Avatar billede roenving Novice
07. juni 2005 - 00:35 #2
Det ser ud til at du bruger Norton Internet Security !-)
Avatar billede daliwi Nybegynder
07. juni 2005 - 00:56 #3
Ja, det gør jeg! Er det fordi den ser det som en form for reklame? Har ikke lige pc'en ved hånden, men vil prøve at slå den fra.
Avatar billede roenving Novice
07. juni 2005 - 14:57 #4
En uopfordret popup vil den forhindre, mens en brugerhandling sandsynligvis vil blive dirigeret til SymRealWinOpen ...
Avatar billede jakoba Nybegynder
07. juni 2005 - 15:11 #5
funktionen SymError undertrykker fejlmeldinger fra script på siden. Det er tåbeligt men lovligt. Jeg forstår ikke hvorfor Norton skulle ønske at gøre det.

funktionen SymWinOpen bruges til at undertrykke popups. men den vil kun være nyttig hvis  resten af siden så scannes for kald til window.open, og har en 'intelligent' regel for hvilke der skal tillades (laves om til kald til SymRealWinOpen) og hvilke der skal udelukkes. Det er noget nær umuligt at lave sådan en regel der kan tolkes korrekt af et program der kun har scriptkoden at holde sig til.

Alt ialt ligner det en sølle og doven quickfix. Hvis Norton Internet Sequrity er noget der skal betales penge for vil jeg tvivle på det er pengørerne værd.

mvh JakobA
Avatar billede roenving Novice
08. juni 2005 - 01:11 #6
Enig !-)
Avatar billede daliwi Nybegynder
30. juni 2005 - 01:41 #7
Det er rigtigt at det var Norton der var problemet. Jeg slog noget reklame-blocker fra, og så fungerede det. Kunne jeg lige få et svar?
Avatar billede roenving Novice
30. juni 2005 - 01:48 #8
Oki '-)
Avatar billede roenving Novice
03. juli 2005 - 11:51 #9
-- og tak for point ;~}
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester