Avatar billede emilt Nybegynder
07. juni 2005 - 15:58 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Deling af mapper over lokalnetværk

Hej eksperter!

Vi er to der bor i samme lejlighed som meget gerne vil have adgang til nogle mapper på hinandens computere. Vi har begge XP, og vi er forbundet til hinandens computere gennem en router (LAN-netværk). Problemet er, at når jeg går ind på netværkssteder i XP, så burde jeg vel kunne se den mappe, som min bofælle har delt, og han burde kunne se mine delte... Men det kan jeg ikke. Hvorfor etablerer vi kontakt til hinandens computere? Kan det have noget at gøre med firewallindstillingerne? I så fald har jeg selv Sygate mens min bofælle har ZoneAlarm. Håber nogen kan hjælpe.
Avatar billede kenp Novice
07. juni 2005 - 16:03 #1
angiv i jeres firewall´s ipadresserne på den anden computer som trustet
Avatar billede emilt Nybegynder
07. juni 2005 - 16:05 #2
Hvordan finder jeg ipaddressen på min computer?
Avatar billede kenp Novice
07. juni 2005 - 16:07 #3
start ->kør ->cmd ->ipconfig
Avatar billede gratis Nybegynder
07. juni 2005 - 16:11 #4
Avatar billede ullum Praktikant
07. juni 2005 - 16:15 #5
begge com skal tilhøre samme arbejdsgruppe
desuden var jeg ude for at skulle inst. en sap (service adverticing protocol) gøres under egenskaber for forbindelse
Avatar billede emilt Nybegynder
07. juni 2005 - 16:17 #6
Tak! læg gerne et svar - det virkede!
Avatar billede kenp Novice
08. juni 2005 - 23:25 #8
emilt hvem af os...?
Avatar billede emilt Nybegynder
28. november 2005 - 14:54 #9
kenp...
Avatar billede kenp Novice
28. november 2005 - 14:56 #10
ping.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester