08. juni 2005 - 17:12Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Oplåsning af celle ved værdi i anden celle
Jeg ønsker hjælp til at gøre følgende: Celle G35 skal låses op (kodeordet er brm) når der sættes X i celle F35. Hvis X fjernes skal G35 skrivebeskyttes igen og der skal indsættes en formel i G35 eks. =2+2. Det skal helst være via vba
ja og så langt er jeg nået, med to undtagelser: 1) Jeg kan ikke få excel til at sætte formlen ind igen (en kompliceret formel), men den vil gerne sætte en mindre formel som =2+2 ind igen når x fjernes. Jeg får fejlen application-defined or object-defined error. 2) Jeg kan ikke finde ud af at sætte password på i koden. Formlen ser sådan ud: ActiveSheet.Protect DrawingObjects:=True, Contents:=True, Scenarios:=True spørgsmålet er hvor password koden (brm) skal stå ?
1) jeg ved ikke om dit problem er dansk/engelsk formler? Brug f.eks. Worksheets(1).Range(G35).FormulaLocal = "=Middel(a1:a10)" eller Worksheets(1).Range(G35).Formu= "=Mean(a1:a10)"
Super. Mit sidste spørgsmål er: Cellen hvor der skal sættes X og det felt der skal låses op/låses i, ligger lige ved siden af hinanden. Når man låser feltet op sætter man jo et x og tabulerer videre. Her vil excel så "springe" den oplåste celle over. Er det en måde at komme udover det ?
Du kan sikkert kode dig ud af det, men jeg kan ikke lige gennemskue hvordan, på nuværende tidspunkt. Undskylæd den langsomem follow-up, det skyldes Ekspertens mailproblemer. Jeg har først i dag fët mails fra de seneste 14 dage.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.