10. juni 2005 - 01:22Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Din mening om nutidens bukser.
Jeg tænker her på de bukser der i øjeblikket er så populære, hvor man kan se halvdelen af "røveren" på pigerne/damerne. Synes du det ser latterligt/billigt/frækt ud, og hvis din indstilling er overvejende positiv, hører jeg også gerne hvem du synes det klæder.
Jeg har ofte set vaskemærket vendt opad, for at skjule revnen. Så i dag en ung dame på cykel, der havde placeret en finger langs revnen. Personligt synes jeg det er mere latterligt end det er frækt, så for min skyld må de gerne få en buks, der dækker hele "nummeren" igen :)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
I har alle set den slags bukser ... nogen af jer har dem måske på :p, så har I vel også en holdning?
Min niece tror hun er guds gave til den halvdel af verdens befolkning vi kalder mænd. Hun er 18 år, men vejer 10-12 kg. for meget. Jeg har givet udtryk for at det ikke klæder hende, men hun synes hun er sexet.
Det kan vel være frækt nok, på de rette personer. Men generelt forstår jeg ikke hvorfor man skal vise så meget hud.
Pigerne skal nok brokke sig hvis de ser din "revne" så kan du vel også gøre det når du ser deres!
Det er et frit land vi lever i. Dog syntes jeg det er i orden at folkeskolerne indføre en dresscode. Det vil mange virksomheder også komme til i de kommende år. Det skal nok blive lige så upopulært som ryge politikker!
Nu er man jo mand, så hvis man cykler bag en total lækker veltrimmet krop men en pæn røv og en lækker g-streng så er det lidt svært at brokke sig over det.
Men når hun så er væk og blodet steget til det øverste hoved igen, så må jeg nok tilslutte mig goauls holdning til at det er ved at blive lidt for meget (lidt om man vil). Det ser billigt ud, og heller ikke videre tjekkere når en pige hiver ned i sin bluse hele tiden for ikke at vise for meget, eller holder armen på ryggen når hun cykler.
Helt ærligt kvindemennekse, så tag dog en længere bluse eller andre bukser på for fanden, hvis det generer dig. Og jeg har heller ikke lyst til at glo på dine deller eller trusser eller møntindkast for den sags skyld. I det offentlige rum bør der være plads til alle, også dem der ikke har lyst til at se på 15 åriges maveskind.
Det er lækkert nok at se en slank piges maveskind eller lidt af ba'delen, MEN jeg synes der er MANGE piger uden nok selverkendelse/realisme. De lidt kraftigere piger kan altså ik bære sådan noget tøj. Men hvis dem der kan, holder en fingere i revnen fordi de ellers ikke kan cykle, så virker det lidt latterligt ik! Hehe
Det ser altid dejligt ud når en pige med en fin r.. hopper i et par lavtalje bukser, meeen jeg står helt af når der kommer en fyr med bukserne godt ned over rø... så hans sure designer under bukser stikker op :-(
Jow jow, vel kan det da se frækt ud, hvis pigen har baller af stål og er i de sidste teenage år. Dels er det de færreste har en sådan bagdel, og dels ser sådan en bagdel altså også fræk ud i et par bukser der dækker hele røven (undskyld). Som totalpc skriver mangler mange piger selverkendelse. De kan vel ganske enkelt ikke selv se at de rent faktisk er for tykke til at bære den slags tøj. Et andet problem er, at selv meget små piger, gerne vil efterabe de større. Er derfor helt enig med james_t_dk i at dresscode vil være en god idè på skolerne. Hvordan skal en 13-16 årig dreng, hvis hormoner er ved at eksplodere, kunne koncentrere sig om undervisningen, hvis pigerne foran sidder og viser hvad de har.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.