jeg har selv været i istanbul 2 gange i løbet af det sidste års tid og vil bare sige.. den by kan man ikke blive træt af.. :)
jeg vil personligt anbefale disse steder som er værd at se/opleve..
- Topkapi Palace
- Underground Cistern
- Dolmabahce Palace
- Grand Covered Bazaar
- Miniaturk
- Maiden's Tower (til en romantisk aften... husk der skal reserveres plads..)
- Taksim (lidt a la Rådhuspladsen i større version)
- Istiklal caddesi (strøget x 2,5 :))
- Akmerkez (shoppingcenter)
- Camlik (stor park, grønt areal hvor man kan nyde istanbul i fugleperspektiv.. kanon romantisk ;) )
du kan læse lidt om de forskellige seværdigheder her:
http://www.istanbulcitytours.net/places.shtmlhttp://www.kizkulesi.com.tr/en/collection/hakkinda.aspdem du ikke kan finde på siden er skrevet ud fra eget erfaringer.. :)
jeg vil bare tilføje at, det er en rigtig god ide at planlægge det hele hjemmefra..
mens du planlægger skal du også tage højde for transport ml de forskellige steder..
det nemmeste ville være at besøge de steder der ligger tæt op ad hinanden hver dag.. husk at benytte både der sørger for transporten mellem de forskellige dele i Istanbul..
få fat i et kort over istanbul, find ud af hvad i vil se.. marker de forskellige steder på kortet og planlæg derefter..
lige et par sidste ting..
-> sig til kæresten at hun helst skal undgå at slæbe på taske under turen... tyve der snupper tasken og løber væk er et stort problem for tiden..
-> lad være med at lege med mobilen i offentlige steder.. der kan være tyve og de kan stjæle fra lommen uden at du bemærker noget.. (min far har lige fået stjålet sit :o) og vil lige sige at, han troede han var 180% opmærksom på problemet.. men hab fik den stjålet alligevel.. hehe..)
jeg vil ønske dig og din kæreste en rigtig god tur..
/Musti