Du er faktisk lidt presset nu.
En mundtlig aftale er gældende men det skal kunne bevises. Sælger kan stadig afvise og du skal indlede sag mod ham for at:
1) Få ejendom til korrekt pris.
2) Erstatning for forventet tab pga ikke gennemført handlen. (svært at vurderer)
Begge tilfælde er problemmet at du ikke har noget godt bevis. Omvendt hvis aftalen dømmes ikke eksisterende har du jo begået hærværk mod mandens ejendom (skuret).
Der skal helst være en skriftligt aftale før du har nogen chance.
Mobilaflytning vil kunne hjælpe, men det vil ikke være nok, da normal metode i ejendom er skriftligt aftale.
Mht. til skriftlige aftale skal du sørge for at der er 2 vitterlighedsvidner til underskrift. Eller står du lige skidt igen - han kan jo påstå at du har forfalsket underskriften.
Citat: Boligassistancen:
Mundtlige aftaler
Ifølge dansk ret er mundtlige aftaler lige så bindende som skriftlige. Men en mundtlig aftale er meget vanskelig at bevise efterfølgende.
Derfor bør De af bevismæssige grunde altid sikre Dem, at alle de aftaler, De træffer med sælger eller med hans ejendomsmægler i forbindelse med handlen, bliver nedfældet i købsaftalen.
Af samme grund bør De også sørge for, at sælgerens og ejendomsmæglerens mundtlige oplysninger om forhold, som De finder væsentlige, for eksempel om at ejendommen er hulmursisoleret, bliver nedfældet skriftligt i købsaftalen. På den måde opstår der ikke senere tvivl om, hvad De har fået oplyst forud for købet.
http://www.boligassistancen.dk/Bolighandel%20og%20jura.htm