Avatar billede flol Nybegynder
13. juni 2005 - 12:22 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

fra computer til tv

Hey jeg har lidt problemer med det at vise det på computeren på tv'et, den viser fint bare ingen farve?? hvordan får jeg farver på tv?
Avatar billede jokkejensen Novice
13. juni 2005 - 12:26 #1
tjek at du har de rigtige indstillinger i pal/ntsc ... de fleste europæiske tv benytter PAL, men der er undtagelser...

Endvidere hvis du benytte S-video, er findes der også tv der ikke understøtter dette, forsøg at konvertere det til compositive video i stedet.. med et s-video til "phono" kabel
Avatar billede flol Nybegynder
13. juni 2005 - 12:41 #2
Jeg benytter det der S-video kabel men ingen farve... :S
men jeg bruger TVTool som et program til at slå det hele til er der et program som ville være bedre?
Avatar billede jokkejensen Novice
13. juni 2005 - 13:22 #3
jeg vil anbefale du bruger driverne fra dit grafikkort producent, altså driver fra www.nvidia.com til GF, og www.ati.com til ATI...

Kender ikke til TVtool, men hvis der er de nødvendige indstillinger til pal/ntsc skulle det også kunne løse det, men hvis ikke forsøg da med ovenstående, eller har du et helt 3. slags GFX kort ?
Avatar billede c-holst Novice
13. juni 2005 - 14:30 #4
hvilket grafikkort bruger du?
Avatar billede flol Nybegynder
17. juni 2005 - 00:19 #5
har NVIDIA GeForce4 MX 440
Avatar billede flol Nybegynder
12. august 2005 - 14:00 #6
har fundet ud af det lukker!
Avatar billede c-holst Novice
12. august 2005 - 19:39 #7
Hej. Sorry for den manglende respons, hviket skyldes perioden med manglende mails fra E!
Bliver du i tvivl om noget, skal jeg gerne for søge at hjælpe dig videre:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester