Avatar billede holmmorten Novice
14. juni 2005 - 20:15 Der er 9 kommentarer og
3 løsninger

Stort problem med LINKSYS trådløs router HJÆLP!

Hej Eksperter

I min stupide uvidenhed sagde jeg ja til at sætte et trådløst netværk op hos min bror. Jeg har prøvet det et par gange før, men er absolut ingen haj. Og det fandt jeg da rigtig ud af her.

Han bor i en forening, hvor de deler en ADSL erhvers forbindelse fra TDC. TDC har således installeret ADSL-moden og en router derefter med 4 porte. Da de så er ca. 13 med på netværket, har de installeret en router derefter til at tage de ekstra.

Min bror har købt en Linksys WRT54G trådløs router.

Tilsyneladende kører den fælles router med DHCP, da de normalt kan køre et netværkskabel direkte fra stikket i væggen og ind i computeren, og så kører det bare. Problemet er bare, hvad gør man så, når man istedet sætter en router på, som så skal til at fordele det videre???

TDC oplyser at de leverer internettet på en fast IP, men siger at jeg ikke kan bruge den, når der sidder en router efter deres udstyr.

Jeg har prøvet at sætte routeren til at køre DHCP (altså automatisk opsætning), og jeg kan sagtens få forbindelse til routeren, men altså ikke internettet.

Er der nogen der kan svare mig på, hvordan jeg finder de nødvendige oplysninger at indtaste i routeren og hvor jeg finder oplysningerne. Har prøvet at køre "ipconfig", men jeg bliver altså ikke meget klogere.

Ville det iøvrigt have været en bedre løsning blot at han istedet købte et accesspoint istedet??? Det eneste han sådan set har brug for er at kunne arbejde trådløst med sin bærbare computer.

På forhånd mange tak :-)


/holmmorten
Avatar billede netpxg Nybegynder
14. juni 2005 - 20:47 #1
Hvad svarer ipconfig med netværkskabel og med router ?
Avatar billede dragonknight Juniormester
14. juni 2005 - 21:27 #2
Den router din bror har købt, skal ikke bruge DHCP, for det bliver jo ordnet af foreningens router, så det skal du deaktivere. Det vil så være foreningens router der tildeler din bror en IP-adresse.
Avatar billede dragonknight Juniormester
14. juni 2005 - 21:34 #3
Når du har slået DHCP fra i routeren, så kunne du passende køre ipconfig /all, og lægge resultatet herind. Husk lige at genstarte computeren først.
Avatar billede draeber Nybegynder
14. juni 2005 - 22:00 #4
Hvis det kun er for Internettets skyld, så skal du sætte kablet fra væggen i WAN-indgangen på din brors router. Den skal så sættes til at blive konfigureret via DHCP på WAN siden, hvis det er sådan man får IP-adresse fra TDC-routeren (det kunne det tyde på!).
Derefter sætter du din brors computere til med h.h.v. kabel eller WLAN og de får tildelt adresse fra denne router. Så skulle de kunne komme på Internettet.

Hvis han og de andre skal kunne se hinandensen computere i netværkssteder, skal du sætte routeren op til at agere Accesspoint.
Slå da DHCP-serveren i din brors router fra og kobl. vægstikket i en af de 4 LAN-indgange. Så skulle det også virke.

HUSK hele tiden at checke LINK-lamperne, om de lyser for aktivt signal. Ellers kan det være du skal bruge krydset kabel/ikke krydset kabel! Det blå der følger med routeren er krydset!
Avatar billede kenp Novice
14. juni 2005 - 22:04 #5
Må jeg lige komme med et indspark...
Hvis en ipconfig med og uden router på viser at det er på samme netværk eks. 192.168.0.x så skal du ændre den ip-adresse som routeren køre på til f.eks. 10.0.0.x så vil det hele komme til at virke da mange routere ikke kan klare at have samme ip-adresse på både WAN og LAN side.
Avatar billede holmmorten Novice
15. juni 2005 - 09:32 #6
mange tak for alle jeres svar indtil videre. Jeg forsøger hurtigst muligt at få slået DHCP fra og lægge en config /all ind i tråden.

/holmmorten
Avatar billede holmmorten Novice
15. juni 2005 - 23:44 #7
Hej alle

Så fandt min bror ud af det - mere eller mindre tilfældigt ganske vist, men han forklarede mig dog, at han ændrede routerens interne ip-adresse fra 192.168.1.100 til 101, og det virkede faktisk (faktisk som kenp forklarede).

Men da han som sagt ved et tilfælde kom frem til det rigtige svar (selvom det var kenp der gav det) synes jeg det vil være det rigtige, at alle der har deltaget aktivt i tråden får del i pointene :-)

Håber derved at ingen føler sig snydt, selvom den ene måske havde mere ret end den anden eller kom med svaret lidt hurtigere........

Derfor - smid lige et svar til jer alle...... - så kommer der point en af dagene.

Takker mange gange for hjælpen - altid en fornøjelse at spørge folk her på E........... :-)

/holmmorten
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2005 - 08:21 #8
Kommer et svar her :)
Avatar billede holmmorten Novice
16. juni 2005 - 15:17 #9
hva mæ dig dragonknight - smider du et svar!!!
Avatar billede kenp Novice
16. juni 2005 - 17:39 #10
husk på der kan gå tid inden som kommer et svar... der bliver jo ikke sendt mails ud :(
Avatar billede dragonknight Juniormester
16. juni 2005 - 21:54 #11
Jo da, og du kan også differentiere din pointsgivning ved at trykke på advanceret, og fordele points som du vil have det.
Avatar billede dragonknight Juniormester
16. juni 2005 - 21:56 #12
Du skal bare huske på, at der kan komme en konflikt, hvis der er en i systemet der på et tidspunkt begynder at anvende de samme IP-adresser, men så ved du jo nu, hvordan du kan rykke dit IP interval.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester