PC-Bærbar; Kan ikke starte op, Operating system not found..
Hej..
Håber på lidt hjælp, da min bærbare computer er gåët ned.. Når jeg prøver at tænde den, kommer flg. meddelse.. "Intializing MBA press ctrl+alt+b to configure." -
Hvorefter der går 6 sekunder, så kommer der en større tekst om BIOS.. Hvor der blandt andet står "Argon pxe boot agent v2.01" efter et par sekunder kommer flg. tekst frem " Pxe e61 mmedia test faliure Chek cable."
og så kommer flg. meddelse "Operating system not found.".. og her er det så ikke muligt at komme videre.. nogle der kan hjælpe..? På forhånd tak..
når du starter computeren op, står der en meddelelse på skærmen om at du skal trykke esc eller F12 eller lign for at komme ind i BIOS'en. Deri har du mulighed for at lave om på opstartsrækkefølgen...
Okay.. Nu har det så efter 20 minutters forsøg lykkedes at komme i bios menu'en.. så er næste problem.. Hvad skal jeg vælge.. Main Advanced Tools Security Boot - John skrev noget om at få¨den til at boote fra harddisken..? men under boot står der flg;
Removeable Devices Cd-Rom Drive Hard Drive Built in LAN
Der sker ingen ændring, når jeg sætter boot rækkefølgen til det her; 1 CD-ROM drive 2 Harddrive (eneste ændring er ar der er kommet et lille flue ben hvor der står.. St93012A-(PM) 3 built in LAN ( du skriver Disable LAN..? noget jeg selv skal ændre..? og i så fald, hvordan.?) 4 Removeable devices.
Hvis jeg derimod vælger setup defaults, ændrer den rækkefølgen til 1Removeable Devices 2Cd-Rom Drive 3Hard Drive 4Built in LAN
Ah.. Tror jeg har fundet ud af det.. Man skulle ændre det ved at trykke esc og så sætte det i din rækkefølge Helge.. Hvis du svarer i denne tråd så får du point'ene..
Og tak til alle for jeres hjælp.. Kanon at have et sted som dette..
jeg har samme problem MEN intet har dog virket for mig. Prøvede at læse mig til hva fejlen kunne skyldes men det hele står på engelsk og ja det hjalp da slet ikke. Jeg kan sagtens komme ind i bios men hvad skal jeg så vvælge. Har prøvet at ændre boot rækkefølgen men heller ingen sycces. Min er en ibm thinkpad 2656 r31, så gammel jeg burde smide den ud men har så mange ting på den som jeg vil redde. Er glad for endelig at ha fundet en side på dansk.
Xp er intalleret på den. og hvis jeg lader den stå i opstart uden at trykke f1 eller f12( boot menu) kommer beskeden med pxe e61 fejl check cable operating system not found
og så sker der ikke mere Jeg har prøvet at bruge default settings men heller ikke dette hjalp
Niks den vil intet sys jeg har prøvet alt men forgæves, så nu får min lillebror den og installerer xp pro på den igen så håber jeg derved at kunne "reparere" mig den vej ind.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.