Avatar billede Slettet bruger
20. juni 2005 - 15:54 Der er 4 kommentarer

Problem med AGP grafikkort

Hej!

Min computer begyndte for lidt tid siden at vise billedet i Windows mærkeligt. Som om den gengav billedet flimret i små kasser og bokse omkring på skærmen. Jeg kunne ikke se musen rykke sig, men computeren virkede tilsyneladende stadig "bagved" da jeg f.eks. kunne trykke på min afbryder-knap hvorefter den lukkede rigtigt ned. Jeg kørte da Windows 2000 Professional.

Da den gentog problemet og jeg prøvede at genstarte, begyndte den også at vise tingene mærkeligt under opstarten i BIOS'en hvorfor jeg tænkte at det ikke var driverne. Jeg fik lavet en hurtig backup af mine dokumenter og formaterede så min harddisk og tænkte det her var en fin mulighed for at få installeret mit nye XP. Det prøvede jeg og det virkede et stykke hen ad vejen indtil computeren skulle ind i Windows igen. Nogle gange kommer den helt ind og begynder så igen at vise billedet mærkeligt og andre gange stopper den og laver sort skærm under opstarten.
Jeg har prøvet med to forskellige grafikkort og de laver begge fejlen.

Kan det være AGP porten der er gal eller kan det mon være skærmen? Nogen der kender til dette problem?
Avatar billede peet49 Nybegynder
20. juni 2005 - 15:58 #1
Jeg tror mere på grafikkortet.
Avatar billede Slettet bruger
20. juni 2005 - 15:59 #2
Men også nu hvor jeg har prøvet med to forskellige?
Avatar billede hingebjerg Nybegynder
20. juni 2005 - 16:01 #3
Prøv med en anden skærm. Det kan måske være den, den er gal med.
Avatar billede Slettet bruger
20. juni 2005 - 16:08 #4
Må prøve det ad senere. Vender tilbage...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester