Avatar billede kiki Juniormester
22. juni 2005 - 04:06 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke finde harddisken

Jeg har lige købt en ny harddisk, (som harddisk nr. 2) Jeg har prøvet at installer den efter bedste evne, men når jeg kommer ind i Win XP kan jeg ikke finde den i stifinder.

Jeg prøvede så at går ind i bios. Her ser det ud som om den er valgt som Primary IDE slave, som den jo også skal være. Hvorfor kan jeg så ikke se den i stifinder?

Jeg har et program som heder ”HDD Health” i dette program kan jeg også godt se den nye harddisk. Men hvis jeg går op under ”Denne computer” så kan jeg ikke se den ny harddisk?
Avatar billede kiki Juniormester
22. juni 2005 - 04:12 #1
Hvis i har brug for at vide det, så er dette
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=24666&Sort=Total
den nye harddisk.
Avatar billede halifax Nybegynder
22. juni 2005 - 04:24 #2
Der skal oprettes partition (én eller flere såfremt du ønsker den opdelt) og derefter skal partitionerne formateres, før XP kan se den.

Gå i diskhåndtering, marker disken, h-klik og vælg opret partition. Derefter formater den til NTFS filsystem (vælg ikke quick formatering).

De par lille ting brude kunne gøre trick'et.  :)
Avatar billede kiki Juniormester
22. juni 2005 - 10:37 #4
Jeg er nu gået i gang med at formater harddisken, og det ser ud til at virke. Jeg venter lige med at give dig point halifax, til den er formateret, og at jeg har konstateret at den virker. (det tager jo lang tid at formater)Men jeg er optimist :)
Avatar billede kiki Juniormester
22. juni 2005 - 11:24 #5
Tak for hjælpen, nu virker det :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester