Avatar billede ms_2004 Nybegynder
23. juni 2005 - 14:24 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Overføre record til PDF?

Hej,

Jeg har en record i et recordset, som jeg gerne vil overføre til et PDF dokument, der har en række tekst-felter.

Hvordan kan man med VBA kode indsætte db-felternes værdier i PDF dokumentets tekst felter?

Mvh
MS_2004
Avatar billede terry Ekspert
23. juni 2005 - 14:25 #1
the easiest way is to make a report and then print it where the printer is configured to for example Acrobat Distiller
Avatar billede terry Ekspert
23. juni 2005 - 14:26 #2
you need acrobat distiller or some other PDF software installed and configured as a printer before you can do this
Avatar billede ferdinand.k Mester
23. juni 2005 - 14:28 #3
det er lige noget for dig:

http://www.websupergoo.com/abcpdf-1.htm
Avatar billede mugs Novice
24. juni 2005 - 10:19 #4
Måske der er lidt hjælp her:

http://www.mvps.org/access/reports/rpt0011.htm
Avatar billede ms_2004 Nybegynder
24. juni 2005 - 10:35 #5
Jeg må hellere uddybe, at problemet ikke er at få printet et PDF dokument.

Udfordringen består i, at jeg har et PDF dokument, med en række "Interactive fields", hvor der skal udfyldes navn, adresse samt en lang række andre oplysninger som jeg har liggende i en Access database.

I stedet for at brugeren manuelt skal udfylde disse felter, vil det være smart, hvis man med et stykke VBA kode fra Access, kan få indsat oplysningerne automatisk i PDF dokumentet.
Avatar billede terry Ekspert
27. juni 2005 - 08:36 #6
I'm not sure if its possible from Access unless it is possible to automate Adobe, which I must admit have never heard of.

Maybe using the sendkeys function in Access could do it
Avatar billede ferdinand.k Mester
28. juni 2005 - 10:51 #7
se mit link til abcpdf - det er lige hvad du har brug for! Du kan lave din egen demo på siden...
Avatar billede ms_2004 Nybegynder
04. juli 2005 - 16:00 #8
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester