Avatar billede futurefreak Nybegynder
25. juni 2005 - 13:17 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Hvor kan jeg finde en ny BIOS?

Hej E

Min ven har købt nogle 512 ram og de virker ikke.
Sælgeren siger at vi skal opdatere hans BIOS på hans bundkort.
Hvordan gør jeg dette og hvor finder jeg sådan en bios? (direkt link)

Data på bundkort
American Megatrends version 1.21.12
Bios date: 09-05-02
Bios ID: 62-0905-001131-00101111-040201-VIA_P6-P4VMM2
Chipset: VIA 82C3148rev 0


Er det noget i kan hjælpe mig med?
Vh
Avatar billede screem_brille Novice
25. juni 2005 - 13:23 #1
hent everest fra lavalys.com det kan fortælle dig hvad dit bundkort hedder (og sikkert også give dig et link til siden hvorpå den nyeste BIOS kan hentes), men har endnu aldrig oplevet at en BIOS opdatering har hjulpet på det problem du beskriver (har samlet over 200 computere), grunden til jeg ikke troro på det er et bios problem er at det er ikke bios men chipsættet som bestemmer hvor meget ram der kan håndteres.
Avatar billede jpvj Nybegynder
25. juni 2005 - 13:24 #2
http://www.ecsusa.com/downloads/downloads_main.cfm?to=Motherboard

Vælg Socket 478 i øverste felt (Product). Vent til nederste felt er opdateret med valgmuligheder og vælg P4VMM2 med KORREKT rev. nummer.

Rev. nummeret bør du kunne finde printet på dit motherboard (evt. på en label).

Det er i øvrigt ikke sikkert, at en BIOS upgrade løser problemet, men prøv det først og ellers må du tilbage til sælgeren.
Avatar billede donby Nybegynder
26. juni 2005 - 22:31 #3
amibios.com kan osse bruges.. her skal du bruge dit bios lock string number.. finder du ved at holde et par taster nede på tastaturet når du tænder comp, så bipper skidtet og nederst på skærmen står dit bios lock string number. Dette nummer bruger du på amibios siden så spytter den ud hvad du skal have
Avatar billede screem_brille Novice
29. juli 2005 - 00:35 #4
noget feedback ?
Avatar billede futurefreak Nybegynder
09. august 2005 - 17:29 #5
Vi har ikek fundet svar på spm endnu og finder det vel nok aldrig.
Har sådan set opgivet at hjælpe min ven.

Vil gerne lukke spm.
Avatar billede screem_brille Novice
09. august 2005 - 18:53 #6
Alt tyder på at jpvj har skrevet det korrekte svar, så ham ville jeg markere i boksen nederst og vælge acceptere.
Avatar billede donby Nybegynder
09. august 2005 - 22:09 #7
screem bille har nok ret :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester