Avatar billede logitech33 Nybegynder
25. juni 2005 - 22:13 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Insæt Ny Harddisk

Hej Exp,
Jeg har købt en ny harddisk til en af mine pc.. den gamle harddisk er på 30 Gig og den nye er på 160 Gig..Der er en Windows installation på begge to .. jeg vil gerne bruge 160 Som primary Harddisk og 30 Gig Som Secondary Slave.. problemet er min computer skriver bad command hvis jeg har tilkoblet begge på samtid.. hvis jeg kører udlukkende med 160 Gig, så virker det.. eller hvis jeg kører udlukkende med 30 Gig, så virker den, men når begge to er på samtid, så virker det ikke.. der er ikke nogen jumper på.. ved heller ikke om det er jumper free eller hvad det er .. det drejer sig om disse harddisk
Maxtor 160 GB ULTRA ATA 133
Maxtor 30 GB ULTRA ATA 133
Avatar billede logitech33 Nybegynder
25. juni 2005 - 22:21 #1
fandt jumper.. har løst problemet
Avatar billede logitech33 Nybegynder
25. juni 2005 - 22:21 #2
jumper settings complete..
Avatar billede strych9 Praktikant
25. juni 2005 - 22:23 #3
Der plejer nu at være jumpere på maxtor harddiske? Sidder der ikke nogle ben på samme side som man stikker IDE kablet ind?

Bruger du 80 pin IDE kabel??
Avatar billede logitech33 Nybegynder
25. juni 2005 - 22:24 #4
strych9.. jeg har løst problemet... ellers tak :D
Avatar billede giorgio Nybegynder
25. juni 2005 - 22:25 #5
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester