I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er vigtigt her, at du får en revision 2 af dette kort. Dette er forberedt på at bruge CPU'er lavet på 0.09nm.
Dertil kommer det, at når man snakker AMD64, er det meget vigtigt at du vælger processore - som er bygget på 0.09micron.
Når producenter som f.eks. amd laver mindre nm så er det fordi at de små baner som strømmen føres i laves tyndere. Når de små baner laves tyndere, så er de rmindre modstand i dem, for vi ved jo alle at der er elektronisk modstand i alt (undtagen superleder, men de existerer jo kun på teoretisk plan). Og jo mere modstand jo mere varme går der spildt, dvs. at energien der sendes rundt i cpuen(også kaldet strøm) skal bruge mere af dens egen egen energi til at komme rundt, da der er mere modtstand.
Tak for buddet, men hvad er begrundelsen for at vælge det andet Bundkort? ASUS A8N-E kører med Expres PCI i stedet for AGP 8 - er det ikke at foretrække?
til videoredigering og den slags ville jeg klart vælge en P4 Prescott processor i stedet for. Amd 64 er ok til spil men tunge opgaver, rykker P4 klart fra. har selv testet en Prescott 3.0 mod amd 64 3000+, P4 processoren slog amd på alle fronter og i gennemsnit var P4 16,7% bedre end AMD´en. Hvad er dit budget så skal jeg lige finde noget
Det kommer jo an på 100.000 ting hvilken CPU der klare sig bedst!
Ikke et eneste sted er det 110% defineret af AMD egner sig bedst til spil, og Intel til programmering og ripping m.v.
Jeg både spiller, ripper, designer, koder, encoder og decoder, og dette både på et AMD og Intel baseret system. Ikke i en eneste test/applikatione er der mærkbar forskel.
alle disse ting laver jeg også, huset.. måske det er din system opsætning der ikke er for god.. prøv bla. passmark performance test 5.0. Jeg har kørt testen på 2 seperate systemer. den ene amd 64 3000+ den anden p4 3.0.. ens ram og ens gfx kort
Du kan ikke bare sammenligne en AMD300+ og en Intel 3,0GHz.
De arbejder jo på 2 vidt forskellige måder!
En 64bit arbejder dobbelt pr. clock cycle kontra Intel 32bit.
Dertil kommer alle andre ting i opsætningen. Denne ene test du har udført, kan du da umuligt bedømme som du gør.
Et program/applikation kompileres fra kodesprog programmøren skriver og til maskinkode, med samt det specialinstruktionskald programmøren har valgt, at bruge.
Dertil må man tage faktorer, som systemets generelle I/O. Og her er der ikke så stor en tvivl - AMD vinder HELT KLART OG ALENE over Intel når det kommer til filmencoding og redigering, samt den I/O der følger med disse operationer. Med hensyn til I/O må vi tage faktorer, som memory controller og pipelines med i billedet.
Her TABER Intel HELT VILDT i forhold til AMD igen, da Pentium 4 har den absolut længste pipeline af instruktioner i verdenshistorien.
for det første kompileres programmering til MSIL og så til maskinkode. For det næste så har jeg kørt mange tests og det eneste sted amd64 vinder over P4, hvis de er samme størrelse processor, er spil. Amd´en havde faktisk en fordel i det den havde et væsentligt bedre bundkort end p4´en. En test som passmark tester cpu for mange forskellige ting.. til filmencoding osv er p4 klart bedre pga hyperthreading som ikke alle amd64 processorer har. Har prøvet det hele på begge typer cpu og p4 vinder klart.. Huset,,,, nu starter vi snart vores eget debat forum ;-)
"amd64 3000+ har jo ikke engang hyperthreading = newbie processor"
øhh selvfølgelig har den ikke Hypertreading, men AMD har hypertransport!
Hypertransport er en teknologi der gør kommunikationen mellem to enheder i en alm. PC eller server hurtigere, det gøres ved at have en større båndbredde mellem enhederne. Se på båndbredde som en alm. Vej, en lille smal vej hvor biler køre i en hastighed vil kunne levere en mængde data, men hvis man har en bredere vej hvor der kan køre flere biler ved siden af hinanden men ved samme hastighed som den langsomme vil man kunne transportere større mængder data, og derfor vil sine harddisk, USB osv. enheder IKKE blive hurtigere med Hypertransport. Teknologien vil hjælpe PCI bussen med sin meget begrænsede båndbredde på kun 133Mb pr. sek. Det synes måske af meget men i forhold til at mellem CPU/Ram bliver der overført ca. 2,1Gb pr sek. og AGP'en (accelerated graphic port) på omkring 20Gb pr sek.
"amd64 3000+ har jo ikke engang hyperthreading = newbie processor" Selvfølgelig har AMD64 ikke hyperthreading. Det er kun pga. Pentium-4's dårlige arkitektur, at den har det :) P4 har en pipeline der er uendeligt lang (desværre). Blandt andet også derfor at Pentium-M ikke har hyperthreading.
Jeg er ikke mere for AMD i forholf til intel. Men P4 er en skodarkitektur så vidt jeg kan forstå, og blev mest af alt opfundet fordi P3 ikke kunne nå særligt høre clockfrekevenser. (Under MHz kapløbet) :)
Det er vigtigt at huske på at det ikke er frekvensen på CPU'en der er det afgørende for ydelsen, men derimod en lang række andre faktorer.
Hvis jeg skal vælge mellem huset og donby, hælder jeg en lille smule mere til huset's forklaringer. :)
Ja det var mit indlæg. Og mht. tråden, undskyld at det ikke er relevant :)
Beklager jeg er på ferie så jeg har ikke lige kunnet komme til en maskine. Jeg fatter ikke rigtig diskussionen om AMD vs Intel - jeg tror jeg vælger AMD, som jeg har haft ok erfaring med, og prismæssigt plejer AMD at ligge lavere end Intel for tilsvarende ydelse.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.