Avatar billede unknown_someone Juniormester
30. juni 2005 - 09:40 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

hastighed på trådløs

Jeg sidder med et lidt sjovt problem - har sat et trådløst netværk op og benytter jeg det kan jeg downloade med ca 20kb. sætter jeg kabel til i stedet for kommer jeg på på lige over 200kb.

det er den samme fil jeg henter så det er ikke serverens skyld.

Jeg har hørt lidt om at selve krypteringen af et trådløst netværk kan tage lidt af hastigheden men vel ikke så meget?

hvad kan jeg gøre for at få samme hastighed på det trådløst?
Avatar billede majsmarken Nybegynder
30. juni 2005 - 10:23 #1
Avatar billede bufferzone Praktikant
30. juni 2005 - 11:20 #2
Det kan du oftest ikke i praksis.

Trådløst virker som en hub, d.v.s. alle brugere deler båndbredden og en maskines netværkstrafik og administrative broardcasts forstyrre alle de andre.

TDP er duplex, hvilket betyder at båndbredden på en single channel i praksis halveres

Trådløst er relativt følsomt overfor støj og skærmning.
Avatar billede unknown_someone Juniormester
30. juni 2005 - 11:24 #3
majsmarken >> har du en relevant kommentar eller? hvis ikke så bland dig uden om.

bufferzone >> selve signal-styrken ligger på omkring 80% selvom der er 2 (mindre) vægge imellem. Umiddelbart er der ingen forstyrrende ting imellem i form af elektriske apperater eller andet og der er kun den ene computer på. Men at gå fra 200kb til 20 er da ekstremt synes jeg?
Avatar billede snowball Novice
30. juni 2005 - 11:42 #4
majsmarken: Hvis du ikke har noget fornuftigt at bidrage med, så bedes du venligst lade være med at skrive noget da du med indlæg som ovenstående faktisk overtræder punkt 2.1.8 i http://www.eksperten.dk/regler.phtml.

Det er IKKE din opgave at få folk til at lukke deres gamle spørgsmål, og folk overtræder heller ikke nogen regler ved ikke at lukke dem.

Hvis du vil protestere over at du syntes folk har for mange åbne spørgsmål, så giv dem dårlig karma!

Jeg forventer selvfølgelig at du efterlever dette med øjeblikkelig da jeg kan se, at det er ret generelt du gør det.

Snowball / CoAdmin
Avatar billede unknown_someone Juniormester
08. november 2005 - 12:06 #5
maskinen blev flyttet en ½ meter - gav ikke det store udsving i styrke men hastigheden kom helt derop hvor den skulle.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester