30. juni 2005 - 16:59Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Installere program som root og lave et srcipt
Er newbie. Er der nogen der ved hvordan jeg isntallerer et program som root ( programmet er zippet) og efterfølgende laver et script så jeg en bruger kan starte programmet ?
Derefter kan du installere programmet med de filer der er er beregnet til det sikkert. Hvis programmet "out of the box" skal du bare sørge for at rettighederne er i orden i mappen, så kan almindelige bruger starte programmet også !
Synes godt om
Slettet bruger
01. juli 2005 - 20:23#2
Først: Er du sikker på at det program ikke allerede findes i Debian, så det er lige til at installere med apt? (Eller eventuelt at der er et uofficielt pakkearkiv med programmet i Debian-udgave.)
Det er nemlig meget lettere at holde sit system velfungerende og opdateret, hvis man bruger pakker, som er lavet til ens distro.
Dernæst: Hvis det viser sig, at du er nødt til at bruge den pakke, du har nu, kommer det i høj grad an på, hvad det nøjagtigt er, der ligger i den zip-fil.
Hvis der er tale om kildekode, skal selve programmet bygges først - med mindre der er tale om et script-sprog som Perl eller PHP.
Linux-programmer plejer at komme i .tar.gz, .tgz eller .tar.bz2-filer i stedet for .zip-filer, hvis de ikke er lavet til en bestemt distribution, så måske er det et Windows-program. Så skal der bruges Wine eller lign. for at køre det - hvis det i det hele taget kan bringes til at køre under Linux.
Eller hvis det er et .NET-program, kan det måske køres med mono.
Som du kan se, er vi nødt til at have mere at vide om hvad det er for et program for at kunne hjælpe dig. Ellers er der simpelthen alt for mange forskellige muligheder til at det kan lade sig gøre uden at skulle spilde tiden på at gætte sig frem.
sandbox>> programmet kan ikke installerets via apt-get. Programmet hentes på eclipse.org. Og sorry selvfølgelig er programmet pakket i en eclipse-SDK-3.1-linux-gtk.tar.gz fil, ved da ikke lige hvorfor jeg tænkte på en zil fil. Problemet er umiddelbart at programmet lige pludselig ikke virker mere og har hørt at en work around for at få programmet til at virket er at installeret programmet som root og så lavet et script så den enekelte bruger (i mit tilfælde Thomas ) kan kører programmet. Hvad gør man ikke for at få ens yndlingseditor til at fungere. Og ja jeg har prøvet at fjerne programmet og så installere det igen uden hled så derfor mit sprøgsmål
Og mens jeg hentede den havde jeg lige tid til at se efter om den måske alligevel skulle være i Debians pakkearkiv og det er den. Den hedder eclipse-sdk
Den kræver at du allerede har installeret Java, og at pakkesystemet kender til den Java. Det klares ved at installere pakken java-package og derefter køre:
make-jpkg filnavn
hvor filnavn skal være navnet på den fil med java, du har downloadet fra f.eks. Sun. Dette skulle resultere i at der nu ligger en .deb-fil i mappen, som du kan installere med
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.