19. juli 2005 - 14:20
Der er
9 kommentarer og
1 løsning
Hvilken bærbar skal jeg vælge? 3 muligheder
Hey
Har valget mellem følgende 3 bærbare, mit behov vil være 90% internet surfning og resten div. multimedia (dvd, musik, pics m.m.), samt lidt skolebrug.
1. 1½ år gammel, tidligere ejer noget familie, dvs. godt behandlet
Acer Aspire 1356LMi
Athlon 2800+ pros., 512mb ddr ram, 15" skærm, 40gb harddisk, 10/100 lan, trådløs net og dvd brænder, S3 savage 8 64 mb shared grafikkort.
Pris 4500,-
2. Købes af min arbejdsplads, lettere brugt, alm. reklamationsperiode hos producenten på 2 år.
Packard Bell Easynote b3237
Amd sempron 3000+, 2x512mb ddr ram, 80 gb hdd, 10/100 lan, trådløs net, 64mb shared grafikkort, dvd brænder, 15" skærm.
Pris 5000,-
3. Købes af min arbejdsplads, lettere brugt, alm. reklamationsperiode hos producenten på 2 år.
Packard Bell Easynote r4361
Intel Celeron 350, 2x512 mb ram, 80 gb hdd, lan 10/100, trådløs net, 15,4" skærm, tv out, (32 to 64 mb) shared grafikkort, dvd brænder.
5000,-
Nogen bud på hvad det bedste køb ville være? Eller er alle helt hen i skoven?
Mvh søren
Den første ville jeg ikke tage, men nummer 2 er god og udmærket, men jeg ville nu tage nummer 3, men kun fordi den har TV-out. Det kan være dejligt, at smide en DVD op på TV'et, i stedet for at glo på en 15" 's skærm.
Har nummer 2 også TV-out, så tag den.
Det bedste bud vil være noget hvor der er garanti på !!! Der kan sagtens gå noget i stykker, så er det rart, at have garanti på....
Så jeg vil nok vælge 2 eller 3..
Selvom de ser meget ens ud, forskellen er processor typen...(2,3)
ok
Men fx. nr. 3, der sidder stort det det samme i den som de man køber nu til dags...? Måske på nær processoren samt grafikkort, sidste vel ikke så afgørende når jeg aldrig spiller....?
shared VGA er en flaske hals, da data jo skal igennem stort set samme dele - dedikeret VGA er klart at foretrække, da det jo bl.a. heller ikke optager nogen af de ram maskinen har.
Man kan jo ikke ligefrem sige at karav til hardware falder - grafik-delen heller ikke...
Stigers forslag er heller ikke dum - (prisen taget i betragtning incl. DVDRW)
Bemærk iøvrigt skærmenes max. opløsning
Rolig nu han skal bruge den til skolebrug, surfing og dvd, musik, pics m.m. Det skal ikke være nogen "monster maskine"