20. juli 2005 - 21:15Der er
40 kommentarer og 1 løsning
Hvilket programmeringssprog?
Jeg ved godt, at det ikke er første gang at I ser dette spørgsmål - jeg har enda selv spurgt om det samme før. Jeg er bare i tvivl om, hvilket programmeringssprog man skal tage fat på. Jeg har før villet igang, men er blevet bremset, fordi det valgte sprog har vist sig ik at være helt som jeg regnede med. Startede først om Java, men blev hurtigt træt af det (kom egentligt ik ret langt). Desuden har jeg senest været igang med C++. C++ blev droppet, fordi jeg syntes at det være alt for indviklet at lave Win32-programmer. Men skal bestemme sig for, hvilke kataloger man vil bruge osv.
Jeg bruger meget tid på webprogrammering: HTML, JavaScript, PHP og mySQL. Disse er jeg ret gode til.
Men jeg kan virkelig ik bestemme mig for, hvad der er bedst at tage fat i. Håber der er nogen, som har nogle forslag til hvad der vil være bedst til netop mig. Jeg er ret god til JavaScript og fik også 13 i det til eksamen i datalogi på gymnasiet. Java vil måske være nærliggende for mig?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
ja jeg spørger lige engang.... Hvad med .net platformen vb.net osv, ved god de ikke ligner de andre sprog men kunne det ikke være en ide at kigge på dem måske... de er da lette at lave win 32 app på
.NET er: en runtime svarende til Java virtual machine et mega stort class library med masser af ready to use funktinalitet diverse compilere hvoraf C# og VB.NET er de mest brugte diverse design guides etc. som forklarer hvordan man bør bruge alt det
Findes der en god dansk bog, som gennemgår C#? Hvordan ser det ud med compilere til C#? Er det muligt at hente en gratis, som er udemærket? Og hvad med drag'n'drop compilere? Er det noget man bruger?
Hos IDG-forlaget har de en bog der hedder C# af Bo Brinch som er sat ned fra 249,- til 50. Ved du, om den er noget værd? Den er skrevet i Juni 2002 - er den for gammel?
Hvad er så forskellen på en sådan editor og en compiler? Hvis jeg vælger MS's C# compiler skal jeg skal jeg måske bruger kommendopromten til at angive hvad den skal compile? Eller hvad?
Jeg skal læse datalogi på universitetet, så kan lige så godt komme i gang med at læse engelsk bøger, selvom jeg ik er så meget for det - skal jo have det lært :) Kan du anbefale en bog, som er til at betale?
Tak for svarene..kan du vise mig nogle links til nogle bøger, som kunne være gode? Synes kun jeg kan finde nogen på over 300,- (specielt hvis det skal være Wrox).
Men ville det så ik være rigeligt for mig at købe bogen til 50,-, og se nærmere på om sproget er noget for mig? Eller er de muligheder som bogen oplyser om alt for forældede?
Det er altså en af de såkaldte drag'n'drop editere, ik? Hvordan ser andre C# prorgrammøre på folk som bruger disse? Personligt synes jeg, at det er lidt for nemt, da programmet jo egentligt laver den svære kode!?
-- og du kan som start måske prøve at benytte dig af Jscript.NET, men det kan absolut ikke anbefales til alvorligere opgaver, men kan måske give dig en lettere vej ind i .NET !-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.