Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
24. juli 2005 - 21:33 Der er 23 kommentarer og
1 løsning

Køleproblemer med Noice Control, Copper Heaven, 92mm Papst

Jeg har varmeproblemer med min P4, 3.2 Ghz prescott prosessor.
Jeg har efterhånden prøvet alt, så derfor appellerer jeg nu til andre ejere af kombinationen P4 (helst prescott) + Noice Control, Copper Heaven, 92mm Papst for at høre om jeres erfaringer.
Min CPU temp ligger i hvilende tilstand omkring 50c og fuld load 70c og nogen gange højere.
Kan nogen hjælpe?


Tobber
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
24. juli 2005 - 22:49 #1
Se evt tidligere spørgsmål, hvis du ikke vil spilde din tid med allerede givne svar på spørgsmålet!

http://www.eksperten.dk/spm/633917
Avatar billede milter Ekspert
25. juli 2005 - 15:22 #2
Prøv at kigge på linket herunder.

Måske har det noget med indstillingerne i "CPU fanEQ" i BIOS at gøre. Prøv evt. at disable CPU fanEQ. Det vil nok øge støjniveauet lidt, men sikkert også give en køligere CPU.

http://www.digital-daily.com/motherboard/abit-ic7-g/index04.htm
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
25. juli 2005 - 17:13 #3
Den er allerede disabled. Har du en køler magen til?
Avatar billede milter Ekspert
25. juli 2005 - 17:46 #4
Nej, det har jeg ikke.

Det eneste andet forslag, jeg kan komme i tanke om, er en opdatering af BIOS. Somme tider kan BIOS give forkerte oplysninger om temperaturer, og det bliver så af producenten som regel rettet i en opdatering.
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
25. juli 2005 - 18:07 #5
Jeg tror temp. er gode nok. De høje temp. betyder nemlig at min pc ofte fryser under spil.
Avatar billede milter Ekspert
25. juli 2005 - 19:45 #6
Jeg er nok ved at løbe tør for ideer.

Og du har selvfølgeligt checket køleribberne for snavs, at blæseren ikke vender forkert, og at blæseren får den rigtige spænding?
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
25. juli 2005 - 20:24 #7
Jeg regner med, at det hele er monteret korrekt, men jeg opsummerer lige for en sikkerheds skyld:

1. Hele kabinettet er rentgjort, incl. køleribber etc.

2. Blæseren vender, sådan at den trækker luft ind på processoren. Blæseren har monteret en lille termostat, der sidder monteret ovenpå blæseren, ikke mellem blæseren og køleblokken.

3. Ang. spænding, så får blæseren strøm fra CPU fan 1 connector.
Avatar billede milter Ekspert
25. juli 2005 - 21:35 #8
Det lyder rigtigt det hele. Og du har ikke overclocket?
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
25. juli 2005 - 23:01 #9
Nope!
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
25. juli 2005 - 23:05 #10
Jeg tror løsningen i første omgang bliver at jeg forsøger med en ny gang kølepasta.

Hvad med termostaten på CPU blæseren - kan man på nogen måde tjekke om den virker optimalt?
Avatar billede milter Ekspert
25. juli 2005 - 23:20 #11
Hvis du forsøger med ny pasta, så husk at få den gamle fjernet fuldstændigt.

Jeg kender ikke til nogen måde at checke termostaten, udover selvfølgeligt med dyrt måleudstyr.

Check også, at luften kan komme væk fra køleribberne. Blæseren blæser luft ned på køleribberne, og derefter ledes den væk parallelt med bundkortet. Hvis der sidder ledninger/kabler i vejen, kan det stoppe/omdirigere luftstrømmen, så den varme luft i værste fald ledes tilbage til blæseren i stedet for op til toppen af kabinettet og ud.
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
25. juli 2005 - 23:39 #12
Tak for tippet.
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
25. juli 2005 - 23:49 #13
Imens venter jeg stadig på konkrete erfaringer med "Copper Heaven"!
Avatar billede tofferman Nybegynder
27. juli 2005 - 02:03 #14
Hej igen tobbersecondary :)

Det virker jo som om alt er som det skal være, så jeg kommer til at tænke på om der simpelt hen er for dårlig luftcirkulation i dit kabinet.

Du kan godt være lidt uheldig, så din cpu-køler hele tiden genbruger "gammel" luft, fordi luftens vej igennem kabinettet ikke går hen over cpu-køleren.

For at gøre en lang historie kort, så prøv at smække en indsugningsblæser på forrest i kabinettet og/eller en udsugningsblæser bagpå, for at skabe en større luftstrøm.

Det hjælper ikke nødvendigvis først at forsøge med at holde kabinettet åbent, da PSU´en derved ikke længere kan trække luft forbi CPU´en, men det var da en mulighed du også kunne prøve.
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
27. juli 2005 - 02:09 #15
Du har ret, men jeg har allerede to 120mm bagerst(Chieftec Bigtower) og 3 92mm i fronten, så.....
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
27. juli 2005 - 02:21 #16
Jeg har  i dag erstattet den temperaturstyrede CPU blæser med én uden termostat. Resultatet er en idle temp på 48-49c - et par grader lavere end før. Vigtigere endnu at fuld load temperaturen indtil videre ikke er oversteget 62c, hvor den før hurtigt nåede 70c, og endnu højere, når den frøs.

Mit sigte har været en fuld load temp. på under 60c, men hvis bare den kører stabilt, er det selvfølgeligt acceptabelt med de nuværende temp.

Har de sidste par dage surfet rundt i forskellige it-fora på nettet for at læse om andres erfaringer, og det lader til at det temp.niveau, jeg har nået nu, er meget normalt for P4 3.2 GHz Prescott, der har ry for at blive meget varm.

-Tobber
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
01. august 2005 - 19:19 #17
Godt nyt!

I min videre søgen efter en løsning på problemet er det faktisk lykkedes mig at finde den. En BIOS opdatering sænkede idle-/fuld load temperaturen med 8-10 grader!!!
Min idle temp ligger nu solidt på 43 grader og indtil videre kun 58 ved fuld load.
Jeg ved godt, at det måske stadig er højt for nogen, men i forhold til, hvor jeg startede, er det acceptabelt. I øvrigt skal det siges at maskinen har kørt stabilt siden, hvilket må være det vigtigste...
Tak for alle jeres indlæg.

-tobber
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
01. august 2005 - 19:22 #18
Sorry, genlæste tilfældigvis indlæggene igen og opdagede at milter jo havde forslået en BIOS opdatering, så hvis du læser dette kan du lige give dig til kende, så jeg kan give dig point.

-tobber
Avatar billede milter Ekspert
01. august 2005 - 19:37 #19
Jo da, jeg er her stadig. Men du bliver nok nødt til at lave et nyt spørgsmål med pointene :)

Det undrede mig faktisk, at ingen andre havde foreslået BIOS-løsningen, da den er en af standardløsningerne ved forkert visning af temperatur.
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
02. august 2005 - 19:47 #20
Til Milter >> http://www.eksperten.dk/spm/636892


Nyt spørgsmål for point til dig...

Kendte i øvrigt ikke selv til at en BIOS opd. skulle løse problemet. Virker ikke specielt rationelt at løsningen lå her.
Glæde herfra.

-tobber
Avatar billede milter Ekspert
02. august 2005 - 20:06 #21
Når producenter sender et nyt produkt på markedet, har de sjældent mulighed for at checke det i alle opsætninger. Det resulterer somme tider i noget som dit problem.

Da jeg sidst skiftede bundkort ud, havde jeg det samme problem, bare med modsat fortegn. Temperaturen var så lav, at jeg ikke troede på det, og en biosopdatering gav mig lidt mere troværdige målinger.

Og takker for point. Det er ikke ret tit, man får den form for tilbagemelding, så der er karma på vej til dig, hvis du ellers kan bruge det til noget :-)
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
02. august 2005 - 20:28 #22
Har slet ikke dyrket karma systemet, og ved faktisk slet ikke, hvordan det virker. Er det overhovedet troværdigt? Jeg mener, hvad afholder en flok gode venner fra indbyrdes at tildele hinanden en masse kunstigt karma?
Da jeg startede på E forsøgte jeg at finde info om karmasys. her på E, men fandt intet, der gav en fyldestgørende forklaring.

Jeg er også i tvivl om, hvor udbredt det er. Ihvertfald har jeg kun én gang tidligere deltaget i et spørgsmål, hvor én bad om karma, så...
Har dog forstået at ingen karma skulle være bedre end lidt, som kan opfattes negativt.
Misforstå mig ikke. Jeg er ikke utaknemlig (i forhold til det karma, du tilbyder), bare lidt mistroisk overfor systemet i sig selv. Måske kan du eller andre give mig en ordentlig forklaring, før jeg accepterer (karma).

-tobber
Avatar billede milter Ekspert
02. august 2005 - 21:19 #23
Der er lidt forklaring til karma i linket herunder. Jeg bruger det ikke selv til meget, men andre tager det ret alvorligt. Der er af og til ret højrøstede meningsudvekslinger ang. karma, især når brugere mener at have fået dårlig karma uretfærdigt :)

http://expfaq.1go.dk/?id=79#hvad_er_karma

Jeg vil tro, at god karma kan bruges til at vurdere en brugers seriøsitet. Desværre kan man ikke bruge det til at se, hvor meget "negativ" karma en bruger har. Det ville gøre det lidt lettere at vurdere, om man spilder sin tid med at prøve at hjælpe en spørger med et problem. Desværre er det ret almindeligt, at man ser brugere oprette spørgsmål uden at komme tilbage med feedback eller tak for hjælp, hvilket jeg synes, er det mindste man kan gøre.

Hvis jeg ser et problem, som jeg mener at jeg kan hjælpe med at løse, kigger jeg (næsten) altid på brugerens profil. Der kan jeg se, om han/hun har for vane ikke at kommentere på forslag til løsning, give point, o.s.v., og hvis der er for mange af den slags, gider jeg ikke bruge min tid på det.

Jeg deltager selv mest her på Eksperten for at prøve at lære mere om computeres uransagelige veje, og hvis ikke jeg får noget feedback, finder jeg aldrig ud af, om mine forslag til løsninger virker.

Jeg ved ikke, om systemet kan misbruges, som du nævner. Men jeg tror, at du kan bruge god karma til at gøre det lidt lettere at få hjælp en anden gang eller til at få andre til at betragte dine kommentarer som nogen, der er værd at lytte til. Jeg tror, min karma reddede mig fra at blive slettet fra Ekspertens medlemsliste i spørgsmålet herunder:

http://www.eksperten.dk/spm/635461

Så du kan roligt acceptere min karma :-)
Avatar billede tobbersecondary Nybegynder
02. august 2005 - 21:52 #24
Tak for karma & tips.

-tobber
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester