27. juli 2005 - 16:29Der er
26 kommentarer og 1 løsning
Læse linux disk under windows
Jeg har en harddisk hvor linux (SME) er installeret. Jeg har tilsluttet den via USB, men kan ikke se disken under 'Denne computer'. Jeg kan godt se den under 'Kontrolpanel > Administration > Computeradministration'.
Men hvordan kan jeg accesse filerne på disken ... jeg har MEGET brug for at kunne læse den på denne måde!!
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
det er det jeg ikke rigtig kan huske, men jeg tror at det er ext3
Synes godt om
Slettet bruger
27. juli 2005 - 17:04#3
Hvis du nu havde sat dig bare lidt ind i Linux så burde du vide at Windows ikke sådan umildbart kan læse Linux-filer, men prøv at forklare helt præcis hvad det er du vil så findes der måske en løsning
Ja, jeg ved at Linux og Windows ikke er kompatible!
Jeg har en disk med linux - og den kan ikke bootes! - hvor jeg har en hel masse billeder til at ligge på. Jeg har nu installeret disken i en smart fyr som sluttes til USB'en og vupti... Spørgsmålet går ud på om jeg på en eller anden måde kan hente disse billeder og smide dem over på Windows-disken!
helgec, det er da intet problem at få windows til at læse en linux partition, godt nok med externe drivere, men i et OpenSourceCommunity som linux jo bygger meget på, så tager det jo ingen tid før sådanne drivere findes.
weblance installer den driver jeg sendte til dig og du skulle kunne læse alt på din harddisk. Alternativt kan du bruger partion magic til at kopiere tingene over, men driveren er at foretrække da du så kan få adgang til harddisken fra denne computer.
"helgec, det er da intet problem at få windows til at læse en linux partition" Syntes du nu ikke du er ved at vove dig lige lidt for langt ud med den påstand ? Du har ret i at der findes noget håbløst amtøragtigt noget som en erfaren bruger MULIGVIS kan få gavn af, men hånden på hjertet når spørgeren ikke ved hvilket filsystem han kører med så er han næppe erfaren. Mit forslag vil være dovnload og brænd DAPPIX så er alle dine problemer løst med et snuptag
Kald du bare Partion Magic amatøragtigt igen helgec, jeg vil gerne se dig lave noget bedre. Desuden startede jeg selv på bar bund da jeg gik ind i Linux/Unix miljøet, så ved ikke om jeg syns jeg bevæger mig nogen steder hen. Jeg ved det er muligt og at det er forholdsvist nemt for selv den mindst erfarne bruger, hvis bare han læser gennemgangen af programmerne.
Synes godt om
Slettet bruger
27. juli 2005 - 17:26#11
Godt ord igen, jeg rykker mig ikke et komma med min påstand, men naturligvis var det ikke "Partition Magic" jeg hentyede til jeg mener iøvrigt det koster penge
Det gør det, men der står ingen steder at det ikke er tilladt, men desuden findes der både drivere til EXT2/3 og ReiserFS så windows kan læse diskene, og nogle understøtter også skrivning. At der er mange andre filsystemer til linux ændrer ikke på nemheden af at læse indholdet af dem.
Så så i to ... ja, et eller andet er der sket med disken. Under windows' computer admin kan jeg kun se én partition der er ikke allokeret ... det forstår jeg ikke!
lad mig forstå dette korrekt, før du installerede den driver kunne du se din harddisk gennem usb'en fint med de rigtige partioner og efter kunne du ikke ?
Ja ... min server brændte sammen for et stykke tid siden, så har jeg sådan bare ventet med at få dataerne ud af harddisken til jeg havde tid til det. Men nu kan jeg se at der er sket mere end bare et systemcrash, harddisken er fuldstændig blæst for alt hvad der hedder data!
ja, så skal du nok have den til en af ekspertene, men det er ikk helt billigt få data'erne ud. men du kan også være heldig at det bare er en fejl i mbr, men dette har jeg ingen erfaring med.
Synes godt om
Slettet bruger
27. juli 2005 - 18:58#21
Jeg har gæster så hvis du ikke har løst problemet støder jeg til senere, Knoppix kan læse USB
Nu er der vist gået lidt ævl og kævl i det. Det betyder ikke så meget om du bruger ext2 eller ext3. Ext3 er bagudkompatibel så den kan mountes med software, der kan læse ext2. Jeg bruger selv den driver, der kan findes på http://www.fs-driver.org/ og som jeg synes er både mere stabil og lettere at sætte op end den tidligere foreslåede. Når denne er installeret kan du med et lille værktøj, der følger med, give drevene drev-bogstaver og herefter fungerer disse partitioner på samme måde som du er vant til med dine Windows-partitioner. Der er både fuld læse og skrive mulighed. Denne driver fungerer også med USB-enheder.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.