27. juli 2005 - 21:45Der er
11 kommentarer og 2 løsninger
href går til toppen af siden
Jeg har en række links der kalder noget javascript ved noget onclick. Fx. <a href="#" onclick="bla()">Davs</a>
Problemet er at man kommer til toppen af siden - hvilket jo er klart nok da der ikke er defineret sådan et ancher-name eller hvad det heddder. Mit spørgsmål er om det ikke er muligt at sætte href lig et eller andet der gør til at man bare forbliver hvor man er.. desværre går href="" jo ikke :(..
..det er sikkert skide nemt - ved bare ikke hvad man skal skrive.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
vil give et fornuftigt resultat, hvis brugeren selv bestemmer sig for at åbne i et nyt vindue. Den første åbner bare samme side i det nye vindue. Den anden er ikke et link, og virker derfor slet ikke. Og den tredje kommer (så vidt jeg husker) med en javascript-fejl, da det nye vindue ikke kender den kaldte funktion.
hvor adressen i href skal pege på den side, man ellers ville have åbnet i en popup med javascriptet.
Den metode giver følgende fordele: - Brugere, der klikker normalt på linket, får popup som sædvanligt - Brugere, der ikke har javascript aktiveret, kan stadig bruge linket - Brugere, der vælger Åbn link i nyt vindue, får et fornuftigt resultat
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.