Avatar billede tuddibjorn Nybegynder
28. juli 2005 - 01:35 Der er 7 kommentarer

Disklæsningsfejl ved bootning af comp.

HJÆLP HJÆLP HJÆLP...

Har lige købt ny comp en AMD64/3200+, MSI nVIDEA GeForce 6600GT, ASUS A8N-Sli Deluxe. Maxtoor 200GB Harddisk den kører som en drøm, men så en morgen da jeg ville tænde den poppede denne fejlbesked op lige før loading sekvensen af windows: "Disklæsningsfejl tryk ctrl+alt+delete for at genstarte" jeg har genstartet tusindegange, ændret BIOS boot first device osv. Kan bare ikke få svinet til at komme ind i windows.

ps. Nogle gange laver Hardisken sådan noget højt støj :S
Avatar billede boxer Praktikant
28. juli 2005 - 08:39 #1
HD'en kan være defekt. Når du lige har købt den må der være garanti på?
Avatar billede tuddibjorn Nybegynder
28. juli 2005 - 08:51 #2
Jah, men vil gerne have noget data frelst inden formatering
Avatar billede Slettet bruger
28. juli 2005 - 10:23 #3
Hvad med at boote op på XP-skiven og køre en "chkdsk"
Avatar billede tuddibjorn Nybegynder
28. juli 2005 - 19:18 #4
Prøvet, kan ikke få den til at boote XP har sat CD-ROM til first boot device
Avatar billede Slettet bruger
28. juli 2005 - 19:24 #5
Det har intet med harddisken at gøre, hvis du har sat den til at boote fra cd-drev er det bootsektoren på cd-en computeren skal søge og finde, har du ikke en anden bootbar cd du kan teste med eller fvis du har diskette-drev så test med en diskette
Avatar billede tuddibjorn Nybegynder
29. juli 2005 - 11:22 #6
Har en Ghost diskette prøver at boote den op
Avatar billede Slettet bruger
10. august 2006 - 21:23 #7
Du har måske ikke fået det til at køre endnu ??
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester