Avatar billede octo Nybegynder
30. juli 2005 - 22:43 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Hvorfor kører den ikke optimalt?

Hey eksperter.

Jeg har det problem at jeg desværre brugte penge på en Dell Dimension 8400 (fra august '04), altså det er ikke det jeg vil klage over!

Det jeg vil hører er om i kender nogle programmer, tveaks, et eller andet, som kan hjælpe mig med at måle om den køre så optimalt som den skal???

Den lagger f.eks. i spil hvor den skulle køre flydende med højeste detaljer, og den virker meget ustabil. Kan i hjælpe til at teste alt min hardware og lign for fejl??

Min comp (hurtigt):

Pentium 4 HT 3,0 gHz
512 mb ddr2 400mhz dual (2 x 256mb)
200 gb diamondmax 9
Radeon X800XT
Creative Audigy 2
Win XP home SP1

Har opdateret BIOS til den nyeste.
Formateret flere gange.
Intet spyware.
Ingen virus.

På forhånd tak Octo - HJÆLP!
Avatar billede mobius6 Juniormester
30. juli 2005 - 22:47 #1
samtlige driver er naturligvis fuld og friskt opdateret og du er ved at hente SP2 ned ?
Avatar billede mobius6 Juniormester
30. juli 2005 - 22:48 #2
giv evt nogele titler på de spil som ikke kører...og evt også de prog. som ikke kører optimalt
Avatar billede boxer Praktikant
30. juli 2005 - 23:27 #3
Download Aquamark3 herfra:
http://www.aquamark3.com/am3-mirrors.htm
Det er et lille program der giver en score - hvad du kan forvente med din PC, ved jeg ikke. Men du kan prøve med nogle forskellige grafikkortdrivere. Det er nemlig ikke alle drivere der virker ens.

Du kan hente drivere til dit grafikkort her:
https://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&folderID=27
I menuen til venstre, vælger du "drivers and software". Så bliver du ledt til et arkiv, hvor du kan downloade og prøve ældre drivers.

Og så er det jo bare at sammenligne scoren og finde den driver der giver den bedste score.
Avatar billede octo Nybegynder
08. september 2005 - 22:16 #4
Har opdateret windows, opdateret mit grafikkort og hentet både aquamark og 3dmark.

Programmet CATAYST til mit grafikkort viser at det er 70 grader varmt, udenat jeg laver noget med computeren? er det ikke for højt?

Før i tiden (med min gamle driver), når jeg lavede en benchmark i 3dmark kom den aldrig over 30FPS i nogle af klippene og ikke mere end 10k point.
Når jeg kører 3dmark med min nye opdaterede driver når den igennem første test og fortæller mig så at mit grafikkort er for varmt!!! Hvad sker der?

Spil som den har problemer i er f.eks. Half Life 2, som producenten ellers lovede at det ville kunne køre 25% hurtigere end andre grafikkort da det kom ud. (samtidig med GeForce 6800 sidste sommer)

Undskyld at jeg var så lang tid om at svare.

HJÆLP!! Venlig hilsen Chris
Avatar billede boxer Praktikant
08. september 2005 - 22:26 #5
Det kan sagtens være pga. varmen at den lagger.

Hvis du er utilfreds med en driveropdatering, kan du altid annulereden via enhedshåndtering.

Hvad varmen angår synes jeg faktisk du skal kontakte Dell og høre hvad de vil foreslå.

Jeg kunne godt tænke mig at vide om det altid har været sådan? Har du lavet et eller andet lige op til den begyndte at blive ustabil?
Avatar billede octo Nybegynder
08. september 2005 - 22:31 #6
Er ikke utilfreds, for normalt kører grafikkort bedre med nyere drivere, men det virker nu underligt!

Er igang med at skrive en mail til dem nu, så må jeg vel se hvad de siger til det!

Hmm synes altid den har været langsom, og det virker underligt da den skulle kører meget hurtigere og mere stabilt!

Har lagt mærke til at lydkortet sidder lige op af grafikkortet i computeren, så tænkte at problemet måske kunne ligge der, men hvis de har sat det sådan burde det vel ikke være derfor?

Ikke gjort noget lige op til at den begyndte at blive for varm ved tests, altså ikke andet end at installere en ny grafikkort-driver!

Octo
Avatar billede boxer Praktikant
06. januar 2006 - 22:44 #7
Fik vi løst problemet eller.....
Avatar billede octo Nybegynder
07. januar 2006 - 02:15 #8
Ja jeg løste det selv ved at købe en ny blæser til grafikkortet. Hvis det er point du fisker efter skal du huske at poste et svar også ;)

Chris
Avatar billede boxer Praktikant
07. januar 2006 - 08:12 #9
Det er det ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester