Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
04. august 2005 - 13:15 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

installation fejler: invalid compressed format (err=2)

hej eksperter!

jeg er i gang med at installere mandrake/mandriva 10.1 på min gamle computer...

jeg får dog allerede en fejl lige efter man har valgt at installere (blev nødt til at installere i text-mode da det ellers bare gav en sort skærm)

den loader først 2 linier hvor efter den skriver ready. så skriver den Uncompressing Linux... hvorefter den skriver "invalid compressed format (err=2)" og en linie længere ned "-- System halted"

jeg er helt ny i linux verdenen så har ingen ide om hvad det betyder?
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 15:17 #1
Hvad er det for en computer du installerer på?

I forlængelse af dit forrige spørgsmål vil jeg stadig anbefale dig BLAG-linux. Den fylder kun en cd, bygger på Fedora, og er meget let at installere og bruge. (Ikke fordi jeg har noget imod Mandriva, jeg kender bare Red Hat, Fedora, Blag, etc. bedre.)
Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
04. august 2005 - 16:33 #2
1.8ghz celerun, 256mb ddr ram og 60gb hdd (den er delt i 2 NHDS eller hvad formatet nu hedder)
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 16:47 #3
Så skulle der ikke være problemer, selvom du ikke har voldsomt meget ram, hvis du vælger at installere GUI og ikke bare kører systemet fra en terminal.

Jeg kan desværre ikke hjælpe dig med installationsproblemerne, men det er der sikkert andre der kan :-)
Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
04. august 2005 - 17:26 #4
GUI? troede egentlig 256mb var fint til en server? kan nok godt smide 256 mere i hvis det går galt
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 17:30 #5
Det er nu helt nyt for mig at 256 Mb ram ikke skulle skulle være rigeligt, til hengæld er sinsyg nysgerrig efter at vide hvad "NHDS" er for en størrelse
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 17:30 #6
sinsyg = sindsyg
Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
04. august 2005 - 18:07 #7
heeh kunne ikke huske hvad det hedder men det der er nyere end FAT-32 ;)

kan godt lide du retter din stavefejl "sinsyg" og ikke "hengæld" :D
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 18:22 #8
NTFS!!!
Selvfølgelig er 256 mb RAM nok. Jeg siger bare, at det ikke er voldsomt meget, men at det ikke skulle være noget problem.
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 18:25 #9
Og så hedder det i øvrigt "sindssyg", nu vi er i gang :-)
Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
04. august 2005 - 18:51 #10
jep det var det det hed :) nu må vi se når jeg engang får det installeret om det kører fint med 256! hvad er GUI?

ALT MARTK TEL DI ORBLINNE :D
Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
04. august 2005 - 19:09 #11
en ny hentning af iso-filen rettede op på fejlen... så fandt ingen løsning!
Avatar billede Slettet bruger
04. august 2005 - 20:04 #12
Det skal nok kunne køre med 256 mb.

Vedr. GUI, så kører de fleste deres server uden en GUI (Graphical User Interface). Dvs. der er ikke noget "Skrivebord" eller menuer at klikke rundt i. Der er kun en kommandolinie/prompt/terminal, eller hvad du nu vil kalde det. Eller du kan også "fjernstyre"serveren fra en anden computer. Der er flere GUI'er at vælge imellem, hvor nogle kræver flere resourcer end andre. Gnome og KDE hører til de tunge, og de øvrige bliver især brugt på ældre hardware (eller af folk der bare godt kan lide dem). Hvis du laver en standard Mandriva-installation bliver der installeret en eller flere GUI'er, som du så kan vælge imellem når du logger ind.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester