Avatar billede htx98i17 Professor
06. august 2005 - 17:25 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Nero: Kan det passe?

Jeg har installeret medfølgende NERO EOM Suite på winXP. og så vil jeg kopiere en MUSIK cd. Det vil den så ikke lige. Den analyserer men kommer ikke videre.
Så vil jeg så lave en ny LYD-cd. Men det kan man ikke vælge! Man kan kun vælge MP3 eller WMA eller en Nero digital audio cd. Altså en data cd kun

Kan det passe at man ikke kan brænde en ny lyd-cd i den version der medfulgte min dvd-brænder?
Avatar billede majsmarken Nybegynder
06. august 2005 - 17:33 #1
Hvis du 'bare' skal copy en HEL lyd/audio CD så brug [Kopier CD] funktionen...
Avatar billede htx98i17 Professor
06. august 2005 - 17:37 #2
Det har jeg forsøgt: Og der vil den analysere cd'en først. Men den kommer aldrig videre når den begynder på at analyserer...

Derfor har jeg fået mediaplayer til at kopiere musikcd'en ned på harddisk og så vil jeg brænde en ny lyd-cd. Men muligheden for at lave en ny LYD-cd i den nero jeg har installeret, er ikke til stede. DEr kan kun laves en ny MP3, wmv cd, som jo er en data-cd og ikke en musik-cd.
Avatar billede boxer Praktikant
06. august 2005 - 17:52 #3
Kan det have noget med kopisikring at gøre?
http://www.piratgruppen.org/guides.php3#musik
Avatar billede htx98i17 Professor
06. august 2005 - 17:58 #4
Umuligt. Det er jo lydfiler jeg har på harddisken som jeg vil brænde til en alm. lyd-cd. Men som sagt... Jeg kan ikke vælge "lyd-cd" i nero.
Avatar billede boxer Praktikant
06. august 2005 - 18:06 #5
Du kan prøve at hente opdateringerne til nero. Jeg går ud fra det er nero 6:
http://www.nero.com/eng/nero-up.php
Hent de 2 første pakker.

Hvis du vil have dem på på dansk:
http://www.nero.com/eng/sp_file.php?spla=dan
Igen de 2 første pakker
Avatar billede boxer Praktikant
06. august 2005 - 18:07 #6
Hov - i hvilket format er filerne du vil brænde?
Avatar billede htx98i17 Professor
06. august 2005 - 18:19 #7
hm, jeg tror måske jeg har fundet ud af det :-)
Man kan vælge i fanebladet om det er DVD eller CD man vil brænde og vælger man CD så kommer LYD-cd frem :) *fløjte*

Anyway, men nu kommer der en runtime error når jeg tilføjer wma-filer til listen...

jeg prøver at hente updaten
Avatar billede milter Ekspert
06. august 2005 - 22:00 #8
Prøv det her:

Åbn Nero OEM > Nero Express > I vinduet, hvor du kan vælge brænder, kan din brænder optræde to steder. Vælg den, som hedder noget med "CD-R/RW > Musik > Nu skulle du få mulighed for også at vælge "Lyd-CD".

Og hvis du vil lave en normal lyd-CD, skal filerne være i .wav-format. du kan ikke bruge .wma-filer til en lyd-cd.
Avatar billede htx98i17 Professor
06. august 2005 - 22:03 #9
Man kan tilføje mp3'er ik? så det da mærkeligt om man ikke kan tilføje wma...
Avatar billede htx98i17 Professor
06. august 2005 - 22:05 #10
De der updates fjernede ikke den runtime-error der kommer. Nå men den må jeg leve med.

Hvis jeg prøver at kopiere en cd der er kopisikret, vil det så vise sig på den måde at programmet ligesom hænger når den forsøger at analysere disken man vil kopiere?
Avatar billede milter Ekspert
06. august 2005 - 23:03 #11
Hvis CD'en er kopisikret, vil du sikkert ikke kunne kopiere den (i det mindste ikke i et program, som ikke har software til at omgå kopisikringen).

Og så har jeg lige lært noget om Nero :-)

Selv om man vælger forskellige filformater (f.eks. wma, mpa og wav) og lægger dem ind i det samme projekt, så vil Nero åbenbart godt lave en lyd-cd. Jeg har lige prøvet, og den spillede fint på min normale CD-spiller over stereoanlægget. Nero foretager åbenbart selv konverteringen til CD-kvalitet, d.v.s 44100 khz og 16 bit.

Så mit råd er: Prøv at lave en lyd-cd som det hele ser ud nu, og se, om det virker.

Er der et fejlnummer ved den runtime-error, du får?
Avatar billede htx98i17 Professor
07. august 2005 - 09:05 #12
Det lagde jeg ikke mærke til. Og nu har jeg prøvet at fremprovokere fejlen igen, men det kan den ikke. Måske fordi jeg har slettet de musikfiler jeg prøvede med i aftes.

Egentlig må man godt offentliggøre her i forummet hvilket program der kan omgå kopisikringen. Da man jo godt må kopiere musik til eget brug. Så er der nogen der kender navnet på et brænderprogram der kan brænde kopisikret cd'er?
Avatar billede boxer Praktikant
07. august 2005 - 09:37 #13
Tjek:
Kommentar: boxer
06/08-2005 17:52:36
:o)
Avatar billede htx98i17 Professor
07. august 2005 - 09:42 #14
jep :-)
Men jeg syntes ikke der står hvordan man laver en Cd-copy af en kopisikret musik-cd?

Ved mig der "hænger" nero når den går igang med at analysere kilde-cd (musik-cd'en)
Avatar billede htx98i17 Professor
30. januar 2006 - 08:25 #15
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester