Avatar billede ferrari_brian Nybegynder
07. august 2005 - 18:28 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

ny computer med S-ata disk kan ikke installere

Hej

vi sidder her med en splinter ny computer med en 200 gb s-ata disk fra western digital. bundkortet er en ASUS P5wd2 Premium, hvor vi ikke kan installere windows, den siger at vi skal tjekke at disken er konfigureret korrekt ? lige efter at den har indlæst fat-systemet (inden vi kommer igang med selve installation eller noget... kun under forudgående indlæsning.)

hvad kan der være galt
Avatar billede hottadpole Nybegynder
07. august 2005 - 19:04 #1
Hvis den også siger noget med manglende harddisk er det fordi den mangler en s-ata driver. Hvis den ikke fulgte med bundkortet kreeres den ved at have en floppy klar og isætte bundkortskiven, hvorefter der startes op. Resten er bare at følge instruktionerne på skærmen. Hvis der fugte en floppy med skal der trykkes F6 under installationen. Hold øje med promptet for neden på skærmen. dette gælder selvfølgelig også efter en evt. kreation af driver diskette. Hvis du har adgang til internettet kan du også hente de nødvendige ting hos Asus.
Avatar billede majsmarken Nybegynder
07. august 2005 - 19:05 #2
Avatar billede ferrari_brian Nybegynder
07. august 2005 - 19:06 #3
vi har lavet disken, udfra cd'en til bundkortet, men kunne stadig ikke få det til at virke, det virker dog nu efter jeg har flyttet stikket fra SATA1 stikket til SATA2 stikket, aner ikke hvorfor... men ser lige om vi bliver færdige mens det hele kører
Avatar billede dragonknight Juniormester
07. august 2005 - 22:38 #4
Dette bundkort har ICH7R Southbridge chip, og skal derfor ikke have loaded en SATA driver. det står også nederst på http://www.boegebjerg.dk/lars/sata.htm .
Avatar billede dragonknight Juniormester
07. august 2005 - 22:45 #5
Den bør kunne boote fra SATA1 og SATA2, så er du sikker på, at stikket var sat rigtig i, da du anvendte SATA1. ?
Avatar billede ferrari_brian Nybegynder
07. august 2005 - 23:50 #6
Ja... stikket var sat ordentligt i ... men fandt ud af det... det er pga at der er noget quick-detect enabled som standard på dette bundkort, og det kan denne WD disk åbenbart ikke arbejde med, og derfor blev den ikke detected. Det var det der gav alle problemerne. Computeren kører nu... og den kører godt nok hurtigt set i forhold til det gamle system han havde.

jeg slog så også den eksterne hotswap fra... som dette bundkort understøtter... der var ingen grund til at loade den hver gang når den ik skal bruges, denne skulle dog have en driver loaded i windows installation før den ville findes ... men da den ikke skulle bruges var det jo ligemeget. Der dog programmer der hedder makedisc til 2 HDD-controllere med på installations cd'en, endda i 2-3 versioner (DOS, 32-bit og 64-bit)

tak for svarene ... dog havde jeg gjort det som i foreslog ... bliver der sure miner hvis jeg tager pointsene selv ?
Avatar billede majsmarken Nybegynder
07. august 2005 - 23:56 #7
"No Big Deal..."

GENERELT: Har I husket WindowsUpdate - især ServicePack2 - ved XP instalationen ?
Avatar billede ferrari_brian Nybegynder
08. august 2005 - 00:00 #8
Jeps ... XP2 er direkte fra cd'en ... så ingen problemer der, og også det første jeg installerer hvis der er nogen der har en ældre licens + cd hvor den ikke er med fra start. !
Avatar billede dragonknight Juniormester
08. august 2005 - 00:35 #9
Makedisk stoffet du nævner, er til RAID controller.
Avatar billede ferrari_brian Nybegynder
08. august 2005 - 17:00 #10
okai ... sikkert... der var dog også en til det andet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester