Exchange Server / Pullmail
Jeg er lidt ude på dybt vand med denne opgave. Håber nogen kan hjælpe!Jeg har en Exchange Server på en win NT maskine. Denne er sat op med oulook klienter (klienterne er exchange klienter - ikke pop3 klienter til Exchange serveren)
Win NT serveren henter mail fra firmaets eksterne mailhotel vha. pullmail.exe
Når jeg kører pullmail.exe bliver der hentet fra en konto på det eksterne mailhotel (jeg \"tømmer\" samplige pop3 kontoer vha. en .bat fil, der kalder pullmail med forskellige argumenter) -
Jeg håber nogen har kendskab til denne opsætning, og kan sige mig flg:
hvorddan \"sender\" pullmail videre til Exchange Serveren? Hvorddan modtager Exchange?
Hvorddan styres de tidspunkter hvor pullmail køres? Gør Exchange serveren det, eller kører der en NT service, eller??).. Hvorddan ser jeg intervallet, hvorddan instiller jeg det.
Det er ikke mig der har sat sereren op. Derfor ved jeg ikke så meget om opsætmningen. Problemet er, at mail ude fra huset modtages i flere eksemplarerer (vaierende antal), derfor tror jeg der går noget galt mht at få slettet posten efter det er hentet.. enten mellem pullmail og Exchange eller osse inde i Exchange.
Jeg er godt klar over at man skal være rimeligt meget inde i de her ting for at kunne give et råd, men så må jeg jo håbe I er eksperter ;o)
