Avatar billede thesqunk Nybegynder
14. august 2005 - 16:37 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Antennestik-fordeler

Hej Eksperter. Her kommer et hurtigt spørgsmål der kræver et hurtigt svar:

Jeg har en boks hvor et stort kabel, og to antennekabler er spændt fast til. Det store kabel deler åbenbart tv-signalet ud på disse to, der har hver deres klemme ovenpå, som på enden af et alm antennestik.

Min spørgsmål er om man kan koble et ekstra kabel på boksen, på af de to andre kablers plads? Så der går TO antennestik fra én plads? Eller brænder der et eller andet sammen?

Tak!
Avatar billede inglenook Praktikant
14. august 2005 - 16:59 #1
Nej, hvis du goer det oedelaegger du impedansen i fordeleren. Det vil som regel foere til daarligere billedkvalitet med sne og skygger paa skaermen.
Du kan istedet saette en ekstra fordeler paa een af udgangene. Selv om du taber lidt signal ved det ogsaa skulle billedkvaliteten ikke lide for megen skade.
Avatar billede bredker Nybegynder
14. august 2005 - 17:20 #2
du skal bruge sådan en her
sæt den på udgangen og ledning derfra
http://www.harald-nyborg.dk/merinfo.asp?varenr=5320&n=40100
Avatar billede thesqunk Nybegynder
14. august 2005 - 17:35 #3
Jeg forstår. Jeg har nu alligevel sat dem begge to i. Der er lidt skygger på det ene tv, men det kan jeg leve med. Det er virkelig næsten ikke til at se.

Det ser godtnok ud. Tak bredker, vidste godt man kunne få noget alá dem der, så skal måske anskaffe mig sådan en i stedet for. Bare for god ordens skyld.
Avatar billede bredker Nybegynder
14. august 2005 - 17:40 #4
vil nok være det bedste , og til den pris vil det være dumt at risikere noget , samt køre med forringet billedkvalitet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester