Avatar billede genixdk Nybegynder
29. august 2005 - 21:19 Der er 5 kommentarer

Trådløs forstærker antenne

Hej. Vi har et lokalt netværk kørende, men vi har problemer med at få sidste computer med. Den kører kun med lavt signal. Er der en måde man kan sætte en forstærker, eller forlænge antennen eller andet?
Avatar billede kourinsu Nybegynder
29. august 2005 - 21:25 #1
Nu ved jeg ikke hvilket AP i har, men på nogle kan man montere en kraftigere antenne. Har set nogle i fx Merlin. Hvis man er lidt fiks på fingrene, kan man også selv lave en "cantenna".
Avatar billede genixdk Nybegynder
29. august 2005 - 21:31 #2
AP? Tjaa det vi har kørende er en LevelOne 54mbs Router, og et PCI netkort i den modtagende maskine. Hvordan med den Cantenna?
Avatar billede kourinsu Nybegynder
29. august 2005 - 21:36 #3
Man tager en tom alu dåse. Fx en dåse tom hundemad og laver lidt beregninger af bølgelængede. Så placere man en tyk wire igennem siden af dåsen, som bliver koblet i sin wireless router via fx en pigtail. Bølgelængede-beregninger skal bruges til finde ud af, hvor i dåsen wiren skal skal placeres. Det er en retningsbestemt antenne, men skulle virke overraskende godt.

Her er et link:
http://www.turnpoint.net/wireless/cantennahowto.html

Længere nede af siden, er en form til at lave udregningerne, så det kunne ikke være nemmere :)
Avatar billede dgj Nybegynder
31. august 2005 - 10:22 #4
Hvor langt er der fra routeren hen til computeren.
Avatar billede genixdk Nybegynder
31. august 2005 - 15:11 #5
Direkte er der nok kun 60-70 meter. Men det er mellem 2 huse, så der er meget der blokkere
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester