Avatar billede hbl Nybegynder
30. august 2005 - 17:24 Der er 3 kommentarer

Excel gemt som html

Kære Alle
Jeg har prøvet at gemme en excel fil som html. Det virker hvis programmet er "dødt". Hvis jeg istedet gemme filen og hakker af at filen skal være "interaktiv" - dynamisk.
Når jeg så prøver at lukke samme fil op fra min stifinder får jeg følgende meddelse"Hvis du vil bruge denne webside interaktivt, skal du have Microsoft® Internet Explorer 5.01 Service Pack 2 (SP2) eller nyere og Microsoft Office 2003 Web Components."
hvordan kommer jeg videre.

Med venlig hilsen
Bloksgaard


(
Avatar billede bufferzone Praktikant
30. august 2005 - 17:40 #1
Har du installeret de komponenter den beder om, herunder især Microsoft Office 2003 Web Components? ellers sørg for at installere dem, da det "interaktiv" - dynamisk excel regne ark har behov for disse elementer for at virke
Avatar billede hbl Nybegynder
30. august 2005 - 20:12 #2
Kære Bufferzone

tak for dit svar , men hvor finder jeg disse components.
Når jeg så har fået installeret de rigtige filer, og fået mit excel ark ud på nettet, vil de potentielle bruger der kigger gennem en web adresse, bliver modtaget med den samme meddelse som mig, når de forsøger at åbne, hvis de ikke har de rigtige components installeret?
MVH

Bloksgaard
Avatar billede bufferzone Praktikant
30. august 2005 - 20:26 #3
Du finder de nødvendige oplysninger om IE ved at åbne IE og så se under hjælp - om Internet Explore her kan du læse hvilken version du har oghvilket patch level du er på (f.eks. SP2)

Mht office web components er det letteste at sætte din MS office CD i for at installere, og så se om du mangler at installere disse komponenter. De findes, som jeg husker det, under fælles komponenter hvor de let overses under en office installation
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester