Avatar billede huset Praktikant
01. september 2005 - 19:14 Der er 15 kommentarer og
2 løsninger

Gummihus på badeværelset

Sidder med lidt delte meninger her, så håber nogen hr styr på dette.

Vi skal smide fliser i badetværelset, og skal have smurt gummihud ud først.

Dette skal selvfølgelig smøres på i baderummet + opad væggene. Dette samt bånd i hjørner.

Men hvor på gulvet skal det ellers være. Skal det smøres et stykke udenfor brusekabinen eller på hele gulvet i badet?
Avatar billede nielle Nybegynder
01. september 2005 - 19:20 #1
Jeg er rimelig sikker på at det skal over hele gulvet - pointen er i hvert fald at afløbet skal kunne stoppe til og at vandet derefter skal kunne stå helt op til dørtrinnet uden at der sker vandskader.
Avatar billede huset Praktikant
01. september 2005 - 19:21 #2
Der kommer jo ikke vand på resten af gulvet udover lidt småtterier

Gummihus skulle være gummihud
Avatar billede boxer Praktikant
01. september 2005 - 19:27 #3
Jeg mener også at det nielle skriver, er korrekt.
Avatar billede nielle Nybegynder
01. september 2005 - 19:39 #4
Avatar billede nielle Nybegynder
01. september 2005 - 19:43 #5
... eller denne her:

http://www.byggekram.dk/sw716.asp
Avatar billede milter Ekspert
01. september 2005 - 19:45 #6
Hele badeværelsts gulv skal have en omgang. Jeg har selv ombygget to badeværelser, så jeg er sikker. Det skal desuden 10 cm (så vidt jeg husker) op ad væggen hele vejen rundt.

Når du smører det på, så pas på ikke at smøre for meget på, så "revner" den, d.v.s. den kommer ikke til at lukke helt. Der skal smøres på i flere tynde lag med god tørretid imellem. Det er lettest at smøre det på med en bred pensel med ikke alt for bløde hår.

Du skal vel også have en fiberdug på?

Jeg prøver lige at finde noget om det.
Avatar billede milter Ekspert
01. september 2005 - 19:53 #7
Kan se, at andre har fundet det :)
Avatar billede huset Praktikant
02. september 2005 - 08:44 #8
Jeg har snakket med en murer.

Der skal KUN på i baderummet og ikke på resten af gulvet. Der er kun afløb hvor der skal bades, så gummihud er ikjke nødvendig udover der.

Man påsmører gummihuden i ca. 2m højde overalt i kabinen - det er alt. Dertil skal man huske rosetter omkring afløb og haner. Dette er VIGTIGT i tilfælde af skader og forsikringsøjemed.
Avatar billede nielle Nybegynder
02. september 2005 - 09:42 #9
Nu bliver jeg lidt i tvivl om hvad du mener når du bruger tre forskellige begreber: badeværelse, baderum og brusekabinen. Er baderummet det samme som badeværelset eller som brusekabinen?

Bortset fra det så synes jeg at linket fra linket fra Teknologisk Institut meget godt viser hvor der skal sikres. I følge dem er gulvet udenfor brusekabinen vådzone.
Avatar billede milter Ekspert
02. september 2005 - 09:44 #10
Jeg vil nødigt påstå, at din murer ikke kender bestemmelserne, men jeg tror, han tager fejl.

Essensen i det her er, hvilken zone gulvet betragtes som, vådzone eller fugtig zone. Som jeg tolker SBI's skrivelse herunder, så er et gulv i et badeværelse med bruser (uanset hvordan brusekabinen er opbygget) vådzone. Se uddraget her:
"Vådzonen omfatter hele gulvet, de nederste 100 mm af alle vægge samt vægge ved bruseniche, badekar og håndvask med brusearmatur. Vådzonen på vægge går helt til loft. I særligt høje rum kan området over normal loftshøjde, dvs. mindst 2,3 m, dog betragtes som fugtig zone".



http://www.sbi.dk/content.aspx?itemguid={E093B94E-07DA-477B-B3D2-53AC59D0B3E0}&type=3&menu=

http://www.sbi.dk/content.aspx?itemguid={77BC9375-7090-4D77-8C80-4D8CEE1877C9}&type=3&menu=
Avatar billede milter Ekspert
02. september 2005 - 09:50 #11
Iøvrigt burde en opringning til Mira i Gadstrup (link herunder) kunne løse problemet. Jeg har brugt deres produkter, og tidligere fået god hjælp fra dem over telefonen.

http://www.mira-byggeprodukter.dk/Default.aspx?ID=1
Avatar billede milter Ekspert
02. september 2005 - 09:53 #12
Avatar billede huset Praktikant
02. september 2005 - 12:11 #13
Det jeg mener er. Jeg skal bare vide hvilke regler der gælder for brusekabinen. Der skal IKKE hud på i resten af badeværelset,d ajeg slet ikke har en afløbsrist her.

Der er jo ikke grund til hud udover kabinen, da der er her 99
% af vandet vil komme :D
Avatar billede milter Ekspert
02. september 2005 - 13:03 #14
Jeg besluttede mig for at få det fra "hestens mund", så jeg har ringet til Mira :)

Det kommer an på, hvor meget du skal lave om, og hvordan brusekabinen er bygget op. Skal der nye fliser på gulvet?
Er der fliser på den gamle væg, og skal de ned eller blive siddende?
Det er ligegyldigt, om der er afløb eller ej uden for kabinen.

Generelt er det sådan, at hvis det kun drejer sig om en "forskønnelse" (d.v.s. bygger oven på det gamle), så behøver du ikke sætte gummimembran op. Hvis du derimod river alt det gamle ned, eller der ikke har været fliser før, så vil det blive betragtet som en "renovering", og så skal der membran på.
Avatar billede huset Praktikant
02. september 2005 - 18:45 #15
Det er et nyt badeværelse, men jeg stoler på det murefirma der står på dette, og lader deres råd bestemme.

Tak for interessen. Kast et svar gutter
Avatar billede nielle Nybegynder
02. september 2005 - 19:20 #16
Siden at der er et forsikringsaspekt inde i sagen, burde du måske også lige spørge dem hvad der skal være opfyldt før at de erstatter vand- og rådskader.

... og et svar :^)
Avatar billede milter Ekspert
02. september 2005 - 19:46 #17
Jeg håber, du får en kvittering for det hele, for i det her tilfælde tror jeg ikke, der er nogen tvivl, der skal membran på hele gulvet.

Held og lykke med det :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation