Avatar billede pwn Forsker
08. september 2005 - 08:22 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Flere pc'er på samme tråndløse accespoint

Kan man koble flere PC'er på det samme trådløse accesspoint (Sitecom WL-013). Det er blot sat i netstikket fra TDC's ADSL forbindelse. Den første bærbare kører fint og uden problemer, men kan man logge på med endnu een? Hvad med en trådløs printserver?
Avatar billede inglenook Praktikant
08. september 2005 - 08:24 #1
i teorien kan du koble 254 pc'er til samme AP, saa svaret er ja.
Avatar billede inglenook Praktikant
08. september 2005 - 08:25 #2
du skal bare sikre dig at dit AP faar IP addressen fra TDC. Alle tilsluttede PC'er skal saa have tildelt en IP fra AP (NAT)
Avatar billede inglenook Praktikant
08. september 2005 - 08:28 #3
jeg ved du kan koebe traadloese AP med indbygget print server. Ved i hvert fald Draytek laver en.
Avatar billede silvershadow Nybegynder
08. september 2005 - 08:37 #4
Kan du henvise til en hjemmeside hvor specs til produktet står, så kan vi svare dig mere konkret, idet visse betingelser skal være opfyldte, før det også i praksis kan lade sig gøre, bl. a. skal Access Pointet indeholde en Router og en DHCP server, så hit med flere spec's. Jeg har søgt lidt men intet fundet.
Avatar billede pwn Forsker
08. september 2005 - 09:04 #5
Avatar billede pwn Forsker
08. september 2005 - 09:05 #6
Printeren er en HP Laser 2550N og der har jeg bestilt en original trådløs printserver, så jeg regner med at den må kunne kobles på hvad som helst
Avatar billede inglenook Praktikant
08. september 2005 - 09:20 #7
det lyder rigtigt. Den vil bare koble sig paa dit AP som en almindelig klient
Avatar billede silvershadow Nybegynder
08. september 2005 - 09:43 #8
Du mangler en Router i den opstilling, som du skitserer. Du har sat Access Pointet direkte i stikket i dit Speedstream Modem så du mangler en boks der kan give dig ip-adresser på dit interne net, uafhængig af den ip-adresse du får af TDC. Routeren skal sidde før dit Access Point.

Jeg har set på det link du gav mig, og den Sitecom du har købt indeholder så vidt jeg kan se ingen Routing faciliteter. Det gør derimod WL-108 og WL-109

Prøv om du kan få byttet til et af de to, eventuelt med indbygget FireWall.
Avatar billede pwn Forsker
08. september 2005 - 17:05 #9
Det forklarer nogle af mine problemer - jeg anskaffer en router:-9

mvh
p
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester