Avatar billede tvbugge Nybegynder
12. september 2005 - 20:05 Der er 18 kommentarer

Kan ikke komme ind på 192.168.1.1 med min linksys wrt54g router

Jeg har lige købt en linksys wrt54g router og når jeg bruger kabel kan det dog godt lade sig gøre at komme på nettet men kan ikke få den sat op til wireless. Min computer kan tilsyneladende ikke kommunikere med routeren... Kan hverken få den sat ordentligt op vha. den medfølgende cd eller ved hjælp af den manuelle fremgangsmåde. Ved den medfølgende cd får jeg en fejlmeddelse om at der er ikke er kontakt til routeren og når jeg forsøger at komme ind på 192.168.1.1 som ifølge den medfølgende vejledning skulle være adressen på routeren sker der heller ikke noget... Har blandt andet forsøgt at resette routeren, slået windows firewall. Har læst et andet lignende spørgsmål/svar hvor der bliver snakket om at man ska tjekke gateway vha kommandoprompt. Dette har jeg også gjort og der hvor der står standardgateway giver den en anden adresse end den tidligere nævnte men hvad gør jeg så?
Nogen der kan hjælpe?
PS: har stofanet med kun en ip hvis det har noget at sige...?
Avatar billede peet49 Nybegynder
12. september 2005 - 20:18 #1
Prøv med dette 192.168.1
Avatar billede tvbugge Nybegynder
12. september 2005 - 20:20 #2
giver samme resultat
Avatar billede peet49 Nybegynder
12. september 2005 - 20:32 #3
Reeset router og modem og prøv igen. Det taget nogle minutter inden, det er aktivt igen.
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
12. september 2005 - 21:23 #4
Hvis du skriver ipconfig i prompt med kabeltilslutning . hvad får du så?
Avatar billede tvbugge Nybegynder
12. september 2005 - 21:25 #5
under standardgateway står der:
62.107.127.254
Avatar billede tvbugge Nybegynder
12. september 2005 - 21:27 #6
og det der reset halløj har jeg prøvet mange gange efterhånden... :S
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
12. september 2005 - 21:43 #7
Inden mit nedenstående - din test med kabeltilslutning der var linksysy tilsluttet ikke?

Ellers vil jeg ydmygt påstå: :-)

Jeg er 100% (ok 99% - hvis din router er defekt) på at du har samlet det forkert og de computer modtager signalet direkte fra dit stofanet-modem. Lavede lige et check på den opgivende ip-adresse - du nævner som gateway og det er en stofanet gateway adresse.

Din kabeltilslutning bør være:
Stofanet -> (stik: WAN) -> Linksys -> (Stik: LAN1) -> computer. så burde de kører


Udsnit fra trace:
?  |      | 62.107.127.254  | 3E6B7FFE.rev.stofanet.dk
Avatar billede tvbugge Nybegynder
12. september 2005 - 21:46 #8
Det er sat op som du skriver... Desværre... Så det tyder umiddelbart på at den er defekt eller hvad?
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
12. september 2005 - 22:02 #9
Jeg må indrømme at jeg ikke forstår hvordan det ovenstående kan lade sig gøre.
Du kan selvfølgelig prøve at skrive gateway adressen i explorer, men det tror jeg ikke på vil virke.

Normalt burde defekt være defekt og intet fungerer - men den der er f.... mærkelig.
Den må jeg melde fra på - har aldrig hørt noget lignende.
Avatar billede kenp Novice
12. september 2005 - 23:46 #10
prøv lige at reparer din forbindelse? evt manuelt
Avatar billede leif Seniormester
12. september 2005 - 23:49 #11
Da 62.107.127.254 er en ekstern IP er der tydeligt noget i vejen.

Prøv i en kommandoprompt at skrive "ipconfig /release" og bagefter "ipconfig /renew", en kommandoprompt fremkaldes ved at skrive cmd i kør.

Se hvad du får af Gateway bagefter ?
Avatar billede tvbugge Nybegynder
13. september 2005 - 16:41 #12
får det samme igen
Avatar billede kenp Novice
13. september 2005 - 19:33 #13
Så lyder det som om at du har monteret kablerne forker... men defekt er jo også en mulighed.
Avatar billede Slettet bruger
16. september 2005 - 23:54 #14
har din maskine fast ip eller dhcp ?
ændrer du noget i routerens indstillinger? f.eks har du indtastet den ip nogen steder selv?
når du resetter routeren, er det så ved at trykke på den lille bitte knap med en pind, eller bare slukke og tænde? (se manualen på hvordan man resetter konfigurationen på routeren)
Avatar billede Slettet bruger
16. september 2005 - 23:58 #15
dobbelt check at internet forbindelsens netværks kabel sidder i "wan" porten og ikke en af de 4 "LAN" porte!
Avatar billede tvbugge Nybegynder
17. september 2005 - 00:00 #16
hvor dum tror du jeg er... der er nok en grund til at man opsøger en side som "EKSPERTEN".dk..... og ikke spade.dk
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2005 - 02:04 #17
beklager, var absolut ikke ment negativt, er en let fejl at lave, at sætte stikket i den forkerte port, plus hvis du har en router med 4 lan porte, og du sætter begge deri kan internettet jo virke, og derved overse det problem, anyway fejlfinding går vel ud på at udelukke muligheder for fejl, og så søge sig ind på problemet, og jeg plejer at starte fra bunden.

anyway undskylder hvis det lød nedladende var absolut ikke meningen.

mvh Sole
Avatar billede ksor Mester
08. december 2010 - 12:31 #18
Er pc'en tændt ?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester