Avatar billede svenne182 Nybegynder
12. september 2005 - 20:30 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Udvide MFT - Sidefil

Har en HD på 60GB som jeg har delt op i tre partitioner; C,D og E. Når jeg diskfragmenterer med Diskeeper siger den "Critical" ved E: og "Warning" ved C:

Den siger så at det anbefales at udvide MTF eller sidefilen, hvilket jeg ikke har den fjerneste anelse om hvordan man gør.

Hvordan gør man dette og/eller kan det anbefales at lave noget halløj med sidefilen?. kan man så vidt jeg husker.


På forhånd tak :)
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
12. september 2005 - 20:33 #1
normalt er det kun i meget særlige tilfælde man piller ved sidefilen, Men jeg skal lige forstå dit spørgsmål rigtigt.
Har du pladsproblemmer på drevet? eller er det kun ved defrag du oplever det
Avatar billede svenne182 Nybegynder
12. september 2005 - 20:36 #2
Det er kun ved drefrag jeg oplever det. Den siger at perfomancen er blevet forringet pga. dette og synes da også at kunne mærke det i forhold til da den var helt stripped for filer
Avatar billede haverslev Novice
12. september 2005 - 20:36 #3
Start stifinder - ”windows tast + E ” - klik på Funktioner, klik på Mappeindstillinger, klik på faneblad Vis.
Sæt prik i "Vis skjulte filer og mapper" – Anvend.
Find derefter disse mapper og slet indholdet i dem
C:\Documents and Settings\NAVN\Cookies
C:\Documents and Settings\NAVN\Lokale indstillinger\Temp
C:\Documents and Settings\NAVN\Lokale indstillinger\Temporary internet files




Diskoprydning:
1. Start > Alle programmer > Tilbehør > Systemværktøjer > Diskoprydning.

2. Vælg det drev der skal ryddes op på og tryk Ok. Nu beregner Windows, hvor meget plads der kan frigøres.

3. Så kan der vælges på hvad der skal fjernes, - Windows har valgt nogle på forhånd og der kan frit foretages til eller fravalg. Alt kan slettes uden problemer. - Tryk Ok.

4. Bekræft med Ja. Der udføres herefter oprydning, ud fra de principper der blev valgt.

5. Programmet lukker selv og der kan nu arbejdes med en kvikkere computer med mere plads på harddisken.


Diskdefragmentering:

1. Start > Alle programmer > Tilbehør > Systemværktøjer > Diskdefragmentering.

2. Grundlæggende handler det så om, at markere/vælge, det drev man ønsker at defragmentere. Og igen afhængigt af Windows version, er der forskel på, hvordan defragmenteringen sættes i gang, men det giver i alle tilfælde sig selv. Se efter en knap med påtegnelsen - Ok eller Defragmentér og tryk på den.

3. Når defragmenteringen er overstået for det valgte drev, kommer der en besked om, at det er gjort og afhængigt af Windows version, om man ønsker at defragmentere andre drev. Man kan så foretage sine valg.

4. Når det hele er overstået er der kun tilbage, at lukke værktøjet.
Avatar billede boxer Praktikant
12. september 2005 - 20:37 #4
Du vælger "change your settings" og "configure MFT/paging file"
Derefter sætter du blot et hak ved det Diskeeper anbefaler og så klarer den resten.
Du kan godt komme ud for at den beder dig gøre det igen om et stykke tid.
Avatar billede boxer Praktikant
12. september 2005 - 20:39 #5
Haverslev -> Har du forstået at svenne182 bruger programmet Diskeeper til at defragmentere?
Avatar billede haverslev Novice
12. september 2005 - 20:42 #6
Næ ;(
Avatar billede svenne182 Nybegynder
12. september 2005 - 20:53 #7
Tak for begge jeres, mere eller mindre, svar. Jeg giver point til boxer da det var lige det jeg manglede.

Tak for jeres tid :)
Avatar billede boxer Praktikant
12. september 2005 - 21:10 #8
Velbekomme :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester