Avatar billede therichman Nybegynder
15. september 2005 - 16:43 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Bluetooth i Knoppix?

Jeg er for nyligt begyndt at eksperimenterer med styresystemet Knoppix, som jeg finder vældigt interresant, men jeg har et lille problem.
Jeg kan nemlig ikke finde ud af at forbinde til min telefon via Bluetooth. Jeg har en Bluetooth USB Dongle fra X-Micro, som virker fint under Windows XP.
Så mit spørgsmål er hvordan jeg sender filer vi Bluetooth til eksempelvis min mobiltelefon, om jeg skal installere nogle drivere el. lign.
Avatar billede Slettet bruger
15. september 2005 - 18:27 #1
Var det ikke meget nemmere at installere en ægte Linux distro f.eks. SuSE som kan køre på samme harddisk som KNOPPIX og som er mange gange hurtigere
Avatar billede therichman Nybegynder
15. september 2005 - 20:32 #2
Grunden til jeg bruger Knoppix er at jeg har Windows XP p[ min harddisk, og egentligt helst vil bruge den diskplads til noget andet.
Jeg kan jo godt gemme filer ned på harddisken, så jeg ser egentligt ikke at der skulle være nogen forskel når det handler om installation/benyttelse af bluetooth.
Har du selv Bluetooth kørende under Linux?
Avatar billede Slettet bruger
15. september 2005 - 21:23 #3
"Har du selv Bluetooth kørende under Linux?" Jeg kører SuSE 9.3 og her er der ingen problemer, KNOPPIX er udmærket til analyse arbejde, men en rigtig distro det er det nu ikke og de 2 Gb. som en rigtig installation fylder i forhold til udbyttet. tja !!!!
Avatar billede therichman Nybegynder
16. september 2005 - 09:28 #4
Ok... Så vil jeg da prøve med en rigtig Linux Installation.
Er SuSE 9.3 gratis? Og hvor kan den i så fald downloades?
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2005 - 12:47 #5
Avatar billede therichman Nybegynder
17. september 2005 - 16:25 #6
Ok. takker... Smid lige et svar.
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2005 - 17:24 #7
:o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester