19. september 2005 - 07:51Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Hvordan overtager man en ande´ns pc??
mener at have læst at man kan det med 2 xp maskiner der begge kører ADSL. Jeg skal nemlig hjælpe mine forældre med support og det ville jo være smart ikke at skulle køre 200 km :-))
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
det har jeg så gjort, men det virker ikke. Beskrivelse kommer her:
Er på mit arb. og vil overtgae min pc derhjemme. Jeg sidder sikkert bag en eller anden NAT IP. Men derfor skulle jeg vel nok kunne komme ud eller hvad??
men uanset forstår jeg ikke helt vejl. den siger at jeg på pc der skal overtages, skal sætte hak i tillad brugere at......det har jeg gjort, men skal ikke bekræfte som beskrevet. I vælg fjern brugere skal jeg indtaste den bruger der må overtages eller hvad er det lige jeg skal tilføje der???
i så fald skal du få en kode på! hvis du åbner for fjernskrivebord uden kode, kan du ligeså godt give dine passwords og evt. kreditkort og lignende til hvem som helst, (ja forskellen er ikek så stor, din forbindelse kan så nemt blive misbrugt, hvis du alder den stå så piv åben)
Ja jeg ved godt at jeg skal have kode på når jeg aktiverer fjernskrivebord. Det kommer også. Nu har jeg ikke noget spændende på den pc, så det har ikke den store betydning.
jeg ville selv bruge VNC da jeg ikke syntes om det indbygget i windows xp pro og husk skal være pro også skal de kunne åbne porte i deres router også skal du kunne deres ip
nu er det vigtige ikek kun om du har noget spændende liggende på din maksine, men hvis den forkerte logger på, såa kn vedkommende iudnytte din forbindelse til ALT, og DU vil stå som den skyldige.
jeg tillader mig at trække det tilbage, da jeg ikke blev meget klogere...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.