Efter artiklen I The Irish Times om Nike har en del irske forretninger, der sælger Nike-sko, fået bemærkninger fra kunder om Nikes udnyttelse af billig arbejdskraft. Butikkerne har faktisk kunnet spore en nedgang i salget efter avisartiklen.
Det gælder også Tim O’Malley, der er indehaver af e stor kæde af sportsforretninger i Irland. Han skriver derfor er brev til Yvonne Waniuk, der på Nikes vegne har udtalt sig til avisen i forbindelse med sagen om Peretti.
I brevet gør Tom O’Malley opmærksom på reaktionen på artiklen og giver eksempler på kunderne bemærkninger om Nike. Han giver udtryk for sin utilfredshed med den måde, Nike har håndteret situationen med Peretti på.
Ha understreger den skarpe konkurrence, der er på markedet for sportssko, og hvad det betyder for et firma at have et godt image. Ha kommer med konkrete forslag til, hvad Nike kan gøre for at forbedre sit image.
Efter artiklen I The Irish Times om Nike har en del irske forretninger, der sælger Nike-sko, fået bemærkninger fra kunder om Nikes udnyttelse af billig arbejdskraft. Butikkerne har faktisk kunnet spore en nedgang i salget efter avisartiklen.
Det gælder også mig. Jeg er indehaver af en stor kæde af sportsforretninger i Irland.
Jeg gør opmærksom på reaktionerne på artiklen, og giver eksempler på kundernes bemærkninger om Nike. Jeg er meget utilfreds og skuffet over den måde De har håndteret situationen med Peretti.
Der er en utrolig skarp konkurrence på markedet for sportssko, og at det betyder utrolig meget for et firma at have et godt image.
Nike kan derfor godt gå i gang med at forbedre deres image. Det kræver at i får lavet om på de rygter der går om børnearbejde, og muligvis beskylder én person for at komme med anklagerne, da det er bedre for et firma at én person går ned og ikke et helt firma.
Since the publishing of the article about Nike in The irish Times, a large number of Irish shops selleing Nike shoes has received comments from customers concering the exploitation of cheap labour force. The Nike shops has noticed a decline in slaes since the article was published.
It goes for me as well. I am a owner og a large chain of sporting goods in Ireland.
I have pointed out the reactions as a result of the article and given examples of customer remarks on Nike. I am very displeased with the way they have handled the situation with Peretti.
The competetion on the on the market for sporting shoes and more important for a company is having a good image.
Nike must begin improving thier image, this demands changing the rumours about child labour and if possible accuse one person t get rid og the accusations, since it is better for one person to take the fall instead of the whole company.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.