Avatar billede rudymadsen Nybegynder
23. september 2005 - 12:36 Der er 12 kommentarer

Undertrykke felter i Formmail

Jeg bruger en formmail fra scriptarchive.com og har indtil nu ikke haft brug for andet, end hvad denne umiddelbart kunne tilbyde. Men nu presser der sig et nyt behov på.

Jeg har brug for at undertrykke den felter, der normalt fremkommer i hovedet af mailen. Altså Fra, Emne, Dato og så videre. Disse felter forlanger jeg af brugeren, da jeg selv har lyst til at placere dem i min mail. HVordan undertrykker jeg disse "obligatoriske" felter.

Jeg har ligeledes brug for at indsætte et logo og noget formatering i min mail, der afsendes fra formmail scriptet.

Kan alt dette lade dig gøre?

vh
Rudy
Avatar billede mfalck Praktikant
23. september 2005 - 13:03 #1
ja - det kan godt lade sig gøre, men - uden dog at vide hvad det er for et script du bruger - kan jeg forestille mig at der skal rettes i scriptet for at få de ændringer ind.
Avatar billede mfalck Praktikant
23. september 2005 - 13:05 #2
men det er muligt at rette en del ting:

http://www.scriptarchive.com/readme/formmail.html#form_config

Bemærk dog at disse ting kan man "pille" ved fordi tjekket forgår på klientsiden(i.e browseren).
Avatar billede mfalck Praktikant
23. september 2005 - 13:06 #3
F.eks kan du sætte emnet via at sætte følgende på den side som du bruger til at sende mail fra:

<input type=hidden name="subject" value="Your Subject">
Avatar billede rudymadsen Nybegynder
23. september 2005 - 22:33 #4
Ja, jeg ved godt, hvordan man sætter nye felter ind, men jeg er interesseret i at skjule de felter, som er obligatoriske. Altså de felter, der sættes i headeren på en mail. Hvis du forestiller dig, at du udskriver en mail på printer, så kommer der altid et hoved med Fra, Sendt dato, Til, Emne. Disse felter kunne jeg godt tænke mig at fjerne, da jeg selv vil designe min udskrevne mail.

Desuden skal der indsættes et logo øverst i den udskrevne mail.

Håber du eller andre kan hjælpe.

/Rudy
Avatar billede mfalck Praktikant
23. september 2005 - 23:34 #5
som sagt så skal du nok rette i scriptet - eller få en perl-haj til at gøre det for dig.
Avatar billede mfalck Praktikant
23. september 2005 - 23:40 #6
det skal bare præsenteres som en html side ?
Avatar billede rudymadsen Nybegynder
23. september 2005 - 23:50 #7
Nej, det skal ikke præsenteres som en HTML side, men som den mail, der nu en gang bliver genereret.
Avatar billede mfalck Praktikant
23. september 2005 - 23:52 #8
ja - jeg formulerede mig ikke helt godt - det er en html side der sendes som mail ? Eller hvordan skal logoet præsenteres.
Avatar billede rudymadsen Nybegynder
24. september 2005 - 08:54 #9
Jeg skal bare have mulighed for at sætte et logo ind som en gif et bestemt sted i toppen af mailen.

Ideen er, at kunden skal kunne sende en forespørgsel på en vare, som jeg med det samme kan printe pænt ud og sende som en fax til min leverandør. Jeg skal ikke først til at redigere i denne mail, for at gøre den "spiselig".
Avatar billede mfalck Praktikant
24. september 2005 - 10:34 #10
nu har jeg kigget på koden og man skal ind og ændre for at gøre det du vil have.
Avatar billede rudymadsen Nybegynder
24. september 2005 - 10:38 #11
Ok. Det er altså ikke noget, jeg kan gøre fra "klient-siden"??

Er der kanske andre gode muligheder. ASP - PHP eller ligenende?
Avatar billede mfalck Praktikant
24. september 2005 - 10:41 #12
ja - ellers skal du have en til at ændre i scriptet for dig - hvis det virker og er sat op så er det måske en løsning
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester